fbpx

Platformă de știri și opinii

Monthly archive

iulie 2021

Chindia – Sepsi 1-1 (0-0). Târgoviștenii obțin primul punct, în actuala ediție de campionat

in Sport by

Chindia Târgoviște și Sepsi Sf.Gheorghe s-au întâlnit, la Buzău, într-o partidă contând pentru etapa a II-a, a Ligii I de fotbal (ediția 2021-2022). La capătul unui meci echilibrat, scorul final a fost de 1-1 (0-0).

Echipele trimise pe teren:

CHINDIA: Moldovan – Căpuşă, Celea, Baxevanos, Roumpoulakou – Şerban, Suciu, Iacob, Popadiuc – Neguţ, Florea
REZERVE: Căbuz, Popa, Corbu, Cherchez, Ioniţă, Martac, Matis, Kocic, M. Şerban
ABSENT: M. Dulca (la Jocurile Olimpice)
ANTRENOR: Emil Săndoi

SEPSI: Niczuly – Dimitrov, Mitrea, Hugo Filipe, Ştefănescu – Vaşvari, Păun, Ispas – Askhovski, Damaşcan, Eder Gonzales
REZERVE: Began, Andres Dumitrescu, Tincu, Achahbar, Bojic, Rep, Fofana, Gedo, Aganovic
ABSENȚI: Golofca, Ninaj, Bărbuț, I. Fulop (accidentați)
ANTRENOR: Leo Grozavu

Golurile au fost marcate de :  Ashkovski 52, pentru Sepsi și respectiv Cherchez (min.87), pentru Chindia.

Elevii lui Emil Sandoi acumulează astfel primul punct, în actuala ediție de campionat, după două etape disputate.

Incidența cazurilor de coronavirus în județul Dâmbovița (26 iulie 2021)

in Actualitate/Sănătate by

Potrivit datelor transmise de autorități la data de 26 iulie 2021, în județul Dâmbovița, în ultimele 14 zile, au fost confirmate 6 cazuri de coronavirus: câte unul în comunele Crângurile, Braniștea, Ulmi și Băleni și câte unul în municipiile Moreni și Târgoviște. Citește Știrea

COVID-19, 26 iulie: 84 de cazuri noi/ 2 decese/ 38 de pacienți la ATI

in Actualitate/Sănătate by

În ultimele 24 de ore au fost raportate alte 84 de cazuri noi de îmbolnăvire cu noul coronavirus, la un total de aproximativ 11.000 de teste. Dintre cazurile noi, unul singur este în județul Dâmbovița, unde rata de incidență rămâne de 0,01 la mie.

Citește Știrea

Record negativ la vaccinarea anti covid, în Dâmbovița. Doar 659 de persoane vaccinate pe parcursul a 3 zile

in Actualitate/Sănătate by

În weekendul recent încheiat, în Dâmbovița, a fost înregistrat un adevărat record negativ, în ceea ce privește campania de vaccinare anti covid-19, ce a debutat de aproape 8 luni. În 3 zile (23-25 iulie), în județ, s-au vaccinat doar 659 de persoane, în condițiile în care în urmă cu nici 2 luni erau zile când erau vaccinați și 1800 de dâmbovițeni, zilnic.

I. Conform datelor centralizate la nivelul Direcției de Sănătate Publică
Dâmbovița, numărul persoanelor vaccinate în perioada 23-25 iulie 2021:

  • Persoane vaccinate cu prima doza: 369
  • Persoane vaccinate cu a doua doza: 290
  • Total persoane vaccinate : 659
    Repartizarea dozelor efectuate la nivelul centrelor de vaccinare din județul Dâmbovița, respectiv la nivelul medicilor de familie:
  1. Spitalul Județean de Urgență Târgoviște: 135 doze efectuate
  2. Centrul Multifuncțional Titu: 54 doze efectuate
  3. Spitalul Municipal Moreni: 57 doze efectuate
  4. Spitalul Orășenesc Găești: 54 doze efectuate
  5. Spitalul Orășenesc Pucioasa: : 36 doze efectuate
  6. Centrul “Împreună vom reuși” (Târgoviște): 20 doze efectuate
  7. Centrul de vaccinare Răcari: 29 doze efectuate
  8. Centrul de vaccinare Dragomirești: 29 doze effectuate de către centrele mobile
  9. Centrul_1 de vaccinare “Împreună vom reusi” (Târgoviște) : 34 doze efectuate
  10. Centrul de vaccinare Ghirdoveni (I.L. Caragiale): 44 doze efectuate de către centrele mobile
  11. Centrul de vaccinare Secția Boli Interne a SJU Târgoviște: 6 doze efectuate de către centrele mobile
  12. Centrul de vaccinare Fieni (Centrul de Cultură Mihai Lupescu): 28 doze efectuate
  13. Centrul de zi “Arlechino” 4 (Târgoviște): 46 doze efectuate
  14. Medici familie: 87 doze efectuate
    II. Numărul persoanelor vaccinate în total de la debutul campaniei de vaccinare ( 4 ianuarie – 25 iulie 2021):
  • Total persoane vaccinate: 110.629
  • Total persoane vaccinate cu o singură doză: 4.657
  • Total persoane vaccinate complet (doza 1 și doza 2): 93.284
  • Total doze efectuate: 203.913
    Menționăm că vaccinarea este gratuită, voluntară și necondiționată! Totodată, rămâne soluția eficientă și sigură pentru a învinge pandemia de COVID-19!
    Vă reamintim numărul unic, pus la dispoziție cetățenilor la nivelul Direcției de Sănătate Publică Dâmbovița, în colaborare cu personal din cadrul MApN: 021/ 414 44 45, care poate fi apelat din toate reţelele de telefonie mobilă şi este operabil 24 de ore din 24.

Au transmis cei de la CENTRUL JUDEȚEAN DE COMUNICARE ȘI INFORMARE PUBLICĂ AL JUDEȚULUI DÂMBOVIȚA.

Valea Caselor (jud.Dâmbovița)- Două persoane rănite în urma unei coliziuni auto, pe DN 7

in Actualitate by

Un accident în care au fost implicate două autoturisme a avut loc în dimineața zilei de luni (26 iulie) pe DN 7, în dreptul localității Valea Caselor.

Sursa foto- ISU Dâmbovița

Conform primelor informații, furnizate de ISU Dâmbovița, în accident au fost implicate două autoturisme. La locul accidentului a fosr deplasat un echipaj de la Detașamentul Găești al ISU Dâmbovița, cu o autospecială de intervenție cu modul de descarcerare. De asemenea și un echipaj de ambulanță SMURD, a fost trmis la locul accidentului.

Conducătorul unui dintre autoturismele implicate în accident a fost preluat de un echipaj de ambulanță (SAJ Dâmbovița) iar cea de-a doua victimă a fost asistată medical de echipajul SMURD.

Ambele victime au refuzat transportul la spital.

Val de caniculă și în Dâmbovița, în următoarele zile (26-31 iulie)

in Actualitate/Utile by

Vin vești proaste de la meteorologi. România va fi lovită de un nou val de caniculă. A fost emisă o atenționare de tip cod galben, de caniculă, până la sfârșitul lunii iulie. Din păcate și primele zile din august vor fi tot cu temperaturi caniculare. În Dâmbovița doar zona montană, va fi ferită de valul de arșiță, în următoarele zile.

Conform ANM:

COD GALBEN

Interval de valabilitate: 27, 28, 29, 30, 31 iulie
Fenomene vizate: val de căldură, disconfort termic ridicat și caniculă

Zone afectate: conform textului și hărții

În cea mai mare parte a țării, în ultimele zile ale lunii iulie, valul de căldură se va extinde și se va intensifica treptat, disconfortul termic va crește, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. În regiunile vestice, sudice și local în restul teritoriului va fi caniculă. Temperaturile maxime se vor situa, în general, între 34 și 39 de grade, cu cele mai ridicate valori în Oltenia și Muntenia. Local, noaptea, temperaturile nu vor coborî sub 20 de grade.

    Notă: Luni, 26 iulie, local va fi caniculă și disconfort termic ridicat în regiunile vestice.

În sudul județului Dâmbovița temperaturile vor atinge și maxime de 37-38 de grade la umbră, în următoarele zile.

Chindia joacă astăzi cu Sepsi

in Sport by

Echipa antrenată de Emil Săndoi va susține astăzi primul meci în organizare proprie cu spectatori în tribune după o pauză de un an și jumătate. Chindia va întâlni Sepsi, la Buzău, ora 18.30, într-un joc din etapa a doua a campionatului. În runda inaugurală, Chindia a pierdut cu Rapid, 0-1 pe Arena Națională, în timp ce adversarul de astăzi a câștigat pe teren propriu cu Academica Clinceni, 2-0. Meciul va fi condus la centru de Andrei Chivulete, asistenți fiind delegați Radu Ghinguleac și Andrei Constantinescu. 

Tot cu Sepsi, la începutul pandemiei

Pe 8 martie 2020, chiar în ziua în care autoritățile au decis ca accesul spectatorilor la meciurile din România să fie interzis, din cauza pandemiei de coronavirus, Chindia remiza cu Sepsi la Ploiești, 1-1. Era primul meci din România fără spectatori, la câteva ore după decizia Guvernului. A urmat un play-out cu tribunele goale și un sezon complet fără spectatori, vorbim de 2020-2021. Din luna iulie a acestui an, accesul publicului la meciuri este permis, dar cu respectarea protocolului medical impus de autorități (vaccinat sau vindecat COVID-19, test PCR sau rapid).

Incidența cazurilor de coronavirus în județul Dâmbovița (25 iulie 2021)

in Actualitate/Sănătate by

Potrivit datelor transmise de autorități la data de 25 iulie 2021, în județul Dâmbovița, în ultimele 14 zile, au fost confirmate 6 cazuri de coronavirus: câte unul în comunele Crângurile, Braniștea, Ulmi și Băleni și câte unul în municipiile Moreni și Târgoviște. Citește Știrea

Situația DJ 714, în zona Cheile Tătarului, în atenția președintelui CJD, Corneliu Ștefan

in Actualitate/Administrație by

Comunicat de presă

Consiliul Județean Dâmbovița întreprinde demersuri susținute pentru refacerea zonei afectate a DJ 714 și aducerea drumului avariat la parametrii normali, în cel mai scurt timp posibil, pentru a permite redeschiderea circulației în zonă. Citește Știrea

A avut loc o nouă ediție de succes a Festivalului “Peștera-Padina”

in Actualitate/Administrație/Cultură by

Consiliul Județean Dâmbovița a organizat la acest final de săptămână Festivalul „Peștera – Padina”, eveniment desfășurat în Munții Bucegi, în zona „Telecabina Peștera”.   Citește Știrea

COVID-19, 25 iulie: 109 cazuri noi/ 1 deces/ 34 de pacienți la ATI

in Actualitate/Sănătate by

În ultimele 24 de ore au fost raportate 109 cazuri noi de infectare cu noul coronavirus., la un total de aproximativ 19.000 de teste efectuate. Dintre cazurile noi, 3 sunt în județul Dâmbovița (cele mai multe din ultima lună). În Dâmbovița, gradul de incidentă rămâne de 0,01 la mie. Tot în ultimele 24 de ore a fost raportat un singur deces (1 femeie din județul Bihor). La ATI, în momentul de față, mai sunt internați 34 de pacienți.

Buletin de presă, 25 iulie

Până astăzi, 25 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.292 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

1.047.246 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 109 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128400,02
2.Arad2369710,03
3.Argeș2748800,02
4.Bacău2612160,02
5.Bihor2929100,01
6.Bistrița-Năsăud1189920,04
7.Botoșani14204-1**0,02
8.Brașov4369620,01
9.Brăila1330300,01
10.Buzău1259800,02
11.Caraș-Severin1149510,01
12.Călărași1006910,02
13.Cluj5768690,06
14.Constanța4300430,04
15.Covasna855900
16.Dâmbovița2251730,01
17.Dolj2673020,03
18.Galați2767610,01
19.Giurgiu1103500,01
20.Gorj922100,01
21.Harghita829500,02
22.Hunedoara2290250,03
23.Ialomița1080200,01
24.Iași4250870,05
25.Ilfov4520990,10
26.Maramureș2044200,04
27.Mehedinți834100
28.Mureș2399110,01
29.Neamț1899920,01
30.Olt1463510,01
31.Prahova3549820,03
32.Satu Mare1304600,07
33.Sălaj1095510,01
34.Sibiu2652600,03
35.Suceava2424330,02
36.Teleorman1373700,04
37.Timiș5441800,05
38.Tulcea844720,02
39.Vaslui1600810,02
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069820,01
42.Mun. București183946220,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe  618*21 
 TOTAL1.082.292109 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Botoșani a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 9 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 34.268 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.07.2021 (10:00) – 25.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 1 deces (femeie), al unei paciente infectate cu noul coronavirus, internată într-un spital din județul Bihor.

Decesul a fost înregistrat la categoria de vârstă 70-79 ani, iar pacienta a prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 299. Dintre acestea, 34 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.623.799 de teste RT-PCR și 1.757.727 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.442 de teste RT-PCR (2.399 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.043 la cerere) și 9.642 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 678 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 454 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.085 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 43 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 218 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Victorii importante pentru CSM Flacăra Moreni, la Endurocross, la Arad

in Actualitate/Administrație/Sport by

Pe data de 24 iulie 2021, sportivii Secţiei de Motociclism a CSM Flacăra Moreni au participat la cea de-a VI-a etapă a Campionatului Naţional Individual al României la Endurocross. Citește Știrea

Doicești – Mașină lovită de tren. Șoferul mașinii a avut nevoie de îngrijiri medicale

in Actualitate by

Un accident feroviar a avut loc în dimineața zilei de duminică, 25 iulie, pe raza comunei dâmbovițene Doicești.

Conform celor declarate de pompierii de la ISU Dâmbovița:

Un tren a lovit un autoturism, la trecerea la nivel cu calea ferată, la Doicesti. Din primele informații, persoana din autoturism a coborât din acesta. La locul accidentului au intervenit pompierii de la Detașamentul Pucioasa, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD.

Pompierii au verificat starea persoanelor din trenul personal, implicat în accident. În tren se aflau 15 persoane, iar toți se aflau în stare bună. Conducătorului auto implicat în accident i s-au acordat îngrijiri medicale, de către echipajul SMURD, prezent la locul incidentului.

Autoturismul a fost grav avariat în urma impactului.

Turist accidentat în Bucegi (Cheile Zănoagei). A fost nevoie de intervenția salvamontiștilor dâmbovițeni

in Actualitate by

Salvamontiștii dâmbovițeni au fost solicitati sa intervină pentru a da ajutor unui turist accidentat în zonă montană dâmbovițenă (Cheile Zănoagei) pe parcursul zilei de sâmbătă, 24 iulie.

“În urma unui apel primit astăzi, in jurul orei 15:00 din partea dispeceratului integrat 112, echipa Salvamont Salvaspeo Dămbovița a fost solicitată să intervină.

Din informațiile primite, persoana accidentată, se afla in Cheile Zănoagei și prezenta un traumatism la nivelul membrului inferior, fiind în imposibilitatea de a continua traseul.

O echipă formata din 5 salvatori montani de la baza Peștera a plecat spre locul mai sus indicat, iar în sprijinul acestor s-a alăturat un salvator montan de la baza Zănoaga.

Ajunși la victima, aceasta prezenta dureri în zona maleolara externă și interna, decizia medicului echipei fiind de imobilizare a articulației afectate cât și a celei superioare cu ajutorul atelelor vacuum și transportul cu ajutorul tărgii UT 2000 către lacul Scropoasa.

Datorită efectelor vremii din ultima perioadă, traseul fiind afectat de viituri, transportul victimei a fost unul dificil și s-a intins pe o perioada de aproximativ 2 ore.Specificam faptul ca aparținatorii au dorit transportul victimei cu mașina personală, refuzând transportul cu ambulanța.

Au anunțat cei de la Serviciul Salvamont-Salvaspeo Dâmbovița.

Lista completă a noii conduceri a PNL Dâmbovița. Vezi care sunt liberalii aleși de Comitetul de Coordonare Județean

in Actualitate/Politică by

Așa după cum anunțam (detalii aici- Bazar Media) liberalii dâmbovițeni și-au ales noua structură de conducere, în cadrul unui ședințe a Comitetului de Coordonare Județean, a PNL Dâmbovița, la care au participat 289 de delegați ai liberalilor din Dâmbovița.

Citește Știrea

Alegeri cu “surprize” la PNL Dâmbovița. Un fost lider de partid a fost prezent între liberali. Plus critici la adresa premierului Florin Cîțu

in Actualitate/Politică by

PNL Dâmbovița a organizat sâmbătă, 24 iulie 2021, Ședința Comitetului Județean de Coordonare, pentru alegerea unei noi structuri de conducere a organizației.

Citește Știrea

Pompierii dâmbovițeni-Mobilizare suplimentară în zona montană din Bucegi, la festivalul “Padina-Peștera”.

in Actualitate by

Pompierii de la ISU Dâmbovița au asigurat în acest sfârșit de săptămână (23-25 iulie 2021) mai multe echipaje ce sunt pregătite să intervină în caz de nevoie în zonă montană dâmbovițeană ( Bucegi, zona Padina-Peștera).

Pompierii dâmbovițeni sunt prezenți în zona montană a județului Dâmbovița, unde se desfășoară festivalul Padina-Peștera, ocazie cu care vor desfășura acțiuni de informare preventivă a persoanelor prezente la festival. Premegător desfășurării festivalului, personalul de specialitate din cadrul Inspecției de Prevenire a desfășurat acțiuni de control la unitățile de alimentație publică, pentru a se asigura că sunt îndeplinite condițiile de siguranță pentru turiști și toți cei care vor veni la festival.

Două echipaje de pompieri sunt prezente pe întreaga perioadă a festivalului pentru asigurarea unei intervenții rapide, în cazurile medicale ori în cazul producerii unor situații ce necesită intervenția de urgență a echipajelor specializate.”

Au anunțat cei de la ISU Dâmbovița.

Incidența cazurilor de coronavirus în județul Dâmbovița (24 iulie 2021)

in Actualitate/Sănătate by

Potrivit datelor transmise de autorități la data de 24 iulie 2021, în județul Dâmbovița, în ultimele 14 zile, au fost confirmate 6 cazuri de coronavirus: câte unul în comunele Crângurile, Braniștea, Ulmi și Băleni și câte unul în municipiile Moreni și Târgoviște. Citește Știrea

COVID-19, 24 iulie: 126 de cazuri noi/ Niciun deces/ 37 de pacienți la ATI

in Actualitate/Sănătate by

În ultimele 24 de ore au fost anunțate 126 de cazuri noi de infectare cu noul coronavirus, la un total de aproape 26.000 de teste analizate. Dintre cazurile noi, două sunt în județul Dâmbovița, unde rata de incidență a cazurilor rămâne de 0,01 la mie.

Citește Știrea

1 2 3 12
Go to Top