fbpx

Platformă de știri și opinii

Voluntari-Chindia 2-0 (1-0). Liga a doua pare mai aproape pentru dâmbovițeni

in Sport by

Chindia Târgoviște a pierdut, din nou, în liga I de fotbal, iar perspectiva retrogradării pare cea mai plauzibilă, în momentul de față, pentru dâmbovițeni. La Voluntari, echipa gazdă s-a impus cu 2-0 în confruntarea cu Chindia, echipă antrenată de doar două zile de cuplul Emil Săndoi-Valentin Năstase.

Foto-Emil Săndoi și Valentin Năstase

Cele două echipe trimise în teren în partida de la Voluntari au fost:

FC Voluntari: Cojocaru – Belu, Pașcanu, Achim, Vlad – Căpățînă, De Lucas, Laidouni – Sanoh, Simonovski, I. Gheorghe
Rezerve: Rîmniceanu, Costin, Balaur, Armaș, Struna, Gorobsov, D.Benzar, Eric, Țîră
Antrenor: Mihai Teja

Chindia Târgoviște: Aioani – Martac, Benga, Pițian, Corbu – Neguț, Rață, Bic, Șerban – Berisha, Dangubic
Rezerve: D. Moldovan, Ivancic, Dinu, Mihai, Piftor, Barbu, Diallo, Ioniță, Dumitrașcu
Antrenor: Emil Săndoi

Deși a părut că încearcă mai mult decât în precedentele partide, pierdute tot fară să marcheze, Chindia nu a reușit să își creeze ocazii clare de gol în prima repriză, singura reușită aparținând lui Ion Gheorghe (min.43), de la gazde.

Nici în cea de-a doua repriza datele problemei nu s-au schimbat foarte mult, oaspeții de la Chindia părând incapabili să își creeze faza periculoase la poarta lui Cojocaru. Și în această jumătate a meciului tot gazdele au fost cele care au marcat, prin Simonovski (min.69), acesta stabilind și rezultatul final al întâlnirii.

Pentru cei de la Chindia este cel de-al treilea meci consecutiv pierdut în play-out-ul ligii I, fără să marcheze.

Cu doar 17 puncte, Chindia rămâne pe poziție direct retrogradabilă (loc 7 în play out), iar perspectivele nu sunt deloc roz pentru echipa antrenată acum de Emil Săndoi. Până la finalul competiției mai sunt 7 etape, practic intrându-se în faza returului în această parte a campionatului.