Platformă de știri și opinii

Chindia-CFR Cluj 1-4

Chindia Târgoviște – CFR Cluj 1-4 (1-0), în etapa a patra, a Ligii I

in Sport by

Chindia Târgoviște a sperat, timp de 45 de minute, că poate produce surpriza în etapa a IV-a a Ligii I de fotbal. La Ploiești, pe stadionul „Ilie Oană”, echipa târgovișteană a condus în prima repriză, dar a cedat după pauză.

Echipele de start au fost următoarele:

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Leca, D. Dumitrașcu – D. Novac, L. Mihai – Neguț, Cherchez, Yameoho – Neicuțescu
Rezerve: I. Popescu – Dudea, Neciu, C. Dinu, D. Florea, V. Rață, A. Serban
Antrenor: Viorel Moldovan

CFR Cluj: Vâtcă – Butean, A. Mureșan, Cestor, Peteleu – Itu, Hoban, A. Păun – C. Deac, Țucudean, V. Costache
Rezerve: A. Rus – Susic, A. Burcă, Sylla, Luis Aurelio, Petrila, Omrani
Antrenor: Dan Petrescu

Istoric meci

Prima repriză a fost una în care gazdele, Chindia Târgoviște, au încercat mai mult, campiona părând obosită, după meciurile din preliminariile Champions League, în ciuda faptului că antrenorul Dan Petrescu a schimbat aproape întreaga echipă. După o serie de ocazii, Chindia a reușit să deschidă scorul (min. 27) prin Mihai Neicuțescu. Deși clujenii au echilibrat partida, scorul pauzei a fost de 1-0 pentru Chindia.

Mihai Neicuțescu

Chindia deschide scorul în partida cu CFR Cluj

Încă din debutul reprizei secunde (min. 50) campioana a reușit să egaleze, prin Țucudean.

Ulterior târgoviștenii au cedat inițiativa, iar CFR-ul a reușit să domine autoritar,concretizând și pe tabela de marcaj, prin Păun (min.67)C.Deac (min.74 și 89)