Locuitorii din Târgoviște sunt invitați sâmbătă, 18 aprilie 2026, începând cu ora 10:00, în Parcul Chindia, unde va avea loc un eveniment dedicat câinilor, structurat pe două direcții: una competițională și una socială.
Manifestarea principală este reprezentată de expoziția internațională „C.A.C.I.B. World Dog Federation – Târgoviște / Dâmbovița Dog Show”, organizată de Primăria Municipiului Târgoviște în colaborare cu Asociația Club Federal Chinologic – ROYAL. Evenimentul reunește câini de rasă, care vor fi evaluați și prezentați în cadrul competiției.
În paralel, autoritățile locale, prin intermediul Adăpostului Public Târgoviște, vor desfășura un târg de adopții destinat câinilor fără stăpân. Inițiativa urmărește facilitarea adopției și implicarea comunității în sprijinirea animalelor abandonate.
Acțiunea marchează a doua ediție a târgului de adopții organizat de administrația locală, după cel derulat la finalul anului trecut, la Complexul Turistic de Natație. Reprezentanții Primăriei își exprimă speranța că și de această dată un număr cât mai mare de câini își vor găsi familii adoptive.
Evenimentul propune astfel o combinație între componenta chinologică și cea socială, punând accent atât pe promovarea exemplarelor de rasă, cât și pe responsabilitatea față de animalele fără stăpân.








