Chindia Târgoviște a încheiat etapa a 7-a din Liga 2 cu o victorie categorică, 3-0 în fața CSA Steaua, pe stadionul „Eugen Popescu”. Meciul s-a disputat în fața a peste 6.000 de spectatori, cea mai numeroasă asistență a sezonului înregistrată la Târgoviște, iar echipa pregătită de Ilie Poenaru a confirmat așteptările publicului printr-o prestație solidă de la început până la final.
Formația dâmbovițeană a început meciul în forță, punând imediat presiune pe apărarea adversă. Efortul a fost răsplătit în minutul 26, când Alexandru Albu a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, dintr-o fază fixă. Doar nouă minute mai târziu, Stiven Plaza a majorat diferența, transformând avantajul într-unul confortabil înainte de pauză.
Chindia a continuat să dicteze ritmul și în repriza secundă. În minutul 50, Daniel Florea a dus scorul la 3-0, după o fază de contraatac, gol care a închis practic disputa. Steaua a avut o șansă de a reintra în joc cinci minute mai târziu, însă Chipirliu a fost blocat excelent de portarul Isvoranu, aflat la primul meci ca titular pentru roș-albaștri din Târgoviște.
În ciuda schimbărilor tactice operate de Daniel Oprița și a introducerii lui Dragoș Nedelcu, CSA nu a reușit să creeze pericol constant la poarta adversă.
Succesul clar obținut de Chindia a reprezentat prima victorie a dâmbovițenilor împotriva Stelei în Liga 2, după trei remize consecutive în sezoanele anterioare. În plus, echipa lui Ilie Poenaru și-a trecut în cont a cincea victorie din acest campionat, consolidându-și locul în zona play-off-ului.
Cu 16 puncte și un golaveraj de 16-5, Chindia ocupă poziția a 4-a în clasament, la egalitate cu AFC ASA Târgu Mureș. De cealaltă parte, CSA Steaua a coborât pe locul 8, cu 13 puncte și un golaveraj 13-11.
În etapa următoare, Chindia va juca în deplasare cu Ceahlăul Piatra Neamț, duminică, de la ora 12:30. Steaua va închide din nou runda, marți, pe teren propriu, împotriva celor de la Sepsi OSK, de la ora 17:00.
Chindia Târgoviște: Isvoranu – Martac, Al. Albu, C. Dinu (cpt.), Tamași – Bg. Petre (Pena 70′), Iul. Roșu, Honciu (Al. Stan 70′), Pesic (Munoz 83′) – D. Florea (Hofman 61′), Plaza (Rob. Enache 61′)
Rezerve neutilizate: Den. Tănase – Bilali, Dogănoiu, Popadiuc
Antrenor: Ilie Poenaru
Steaua București: Frănculescu – Mih. Adăscăliței, Lumbu, Ad. Ilie – Răsdan (Nedelea 46′), Șt. Pacionel (Dr. Nedelcu 59′), Nic. Popescu (Gualda 59′), Doană, St. Drăghici (cpt.)(Ad. Popa 75′) – Lascu, Chipirliu (Rubio 59′)
Rezerve neutilizate: Pletea – Cimpoeșu, Ilie, M. Roman
Antrenor: Daniel Oprița









