Arhiepiscopia Târgoviștei va construi un nou cimitir eparhial în municipiu, pe un teren de 6,77 hectare situat pe strada Laminorului, pus la dispoziție gratuit de Consiliul Județean Dâmbovița. Decizia a fost aprobată în ședința de joi a consilierilor județeni, iar contractul a fost semnat de președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan, și Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon.
Noul cimitir va fi amenajat conform legislației în vigoare și va include o capelă, clădiri administrative, sală pentru comemorări, parcare, spații verzi, alei, iluminat, supraveghere video, racordare la utilități și grupuri sanitare.
„Buna colaborare dintre Biserică și instituțiile statului are întotdeauna în vedere binele comun și dezvoltarea comunității noastre locale”, a declarat vicarul eparhial Ionuț Ghibanu, subliniind că înființarea cimitirului răspunde cererii crescute de locuri de înhumare din județ.
Consiliul Județean a atribuit un teren alăturat și celorlalte culte religioase din Dâmbovița, pentru amenajarea propriilor cimitire.







