Senatorul PSD de Dâmbovița, Titus Corlățean, a anunțat că și-a exercitat dreptul constituțional la vot pentru alegerile prezidențiale la Consulatul României din Riga, capitala Letoniei. Votul a avut loc înaintea celei de-a doua zile a unei reuniuni europene la care parlamentarul participă.
„Pentru prima dată în viața mea, am votat la alegerile prezidențiale în diaspora, la consulatul României din Riga”, a transmis senatorul într-o postare publică.
Titus Corlățean a adăugat că nu va dezvălui opțiunea sa de vot, subliniind că „nu doar că ar fi ilegal, dar sunt suficient de matur, după peste 31 de ani în slujba Patriei române, ca să-mi pot face propria evaluare și să disting răul cel mai mic”.
În același mesaj, parlamentarul social-democrat i-a încurajat pe cetățeni să participe la vot, afirmând că „este important să dăm legitimitate populară viitorului Președinte al României și să punem pe umerii săi uriașa povară a responsabilității”.
Senatorul a încheiat postarea cu un mesaj adresat tuturor românilor: „Dumnezeu să binecuvânteze România. Și, măcar, să ne ferească de ce e mai rău!”.







