Chindia – CFR 0-2. Trei eliminări în tabăra campioanei

in Sport by

Chindia a pierdut meciul cu CFR Cluj, din etapa a patra a campionatului, 0-2 la Ploiești.

Clujenii au deschis scorul în minutul 27, la un corner al lui Petrila, recentrare cu capul Hoban şi Muhar a înscris.

În minutul 45, Yeboah a mărit avantajul oaspeţilor dintr-o foarfecă, de lângă Celea și Căpușă.

În repriza a doua, oaspeții au avut trei eliminaţi – doi jucători şi antrenorul Dan Petrescu. În minutul 66, Yeboah a alunecat şi l-a lovit cu piciorul în abdomen pe Ioniţă, târgoviştenii au cerut eliminare. Arbitrul Iulian Călin i-a acordat cartonaşul roşu lui Yeboah, iar Dan Petrescu a protestat şi a fost şi el eliminat. Yeboah a fost aproape de un conflict cu un oficial al arenei din Ploieşti, dar, în cele din urmă, a părăsit terenul.

În minutul 80 a fost eliminat şi Debeljuh, pentru o lovitura de cot aplicată lui Celea, după faultul jucătorului Chindiei.

La 0-2 și cu doi jucători în plus, gazdele au forțat golul, însă au ratat din toate pozițiile la poarta lui Bălgrădean. Nici în cele opt minune de prelungiri dictate de centralul Iulian Călin nu s-a mai întâmplat nimic.

Chindia rămâne cu două puncte în patru etape, iar programul celor care vin se anunță infernal: deplasare la FCSB și meci la Ploiești cu CSU Craiova.