Tricolorele s-au prezentat ieri în cantonamentul de la Mogoșoaia și au început deja pregătirea meciului oficial cu Republica Moldova, din 24 iunie. Nu-i ușor după o pauză de câteva săptămâni, însă fetele au continuat pregătirea individual, sub supravegherea preparatorilor fizici ale lotului. Urmează câteva zile intense, unele cu două antrenamente pe zi, însă fetele sunt gata să dea totul pentru România!
Selecționerul Cristian Dulca a convocat 23 de jucătoare pentru această acțiune:
PORTARI: Andreea Părăluță (Levante UD/Spania), Camelia Ceasar (AS Roma/Italia), Lavinia Boandă (IBV Football Club / Islanda);
FUNDAȘI: Olivia Oprea (Villareal CFF/Spania), Maria Ficzay (Fortuna Hjorring/Danemarca), Alexandra Tunoaia (Chievo Verona Women/Italia), Erika Gered (Diosgyori VTK/Ungaria), Claudia Bistrian (ASD Apulia Trani/Italia), Brigitta Goder (Haladás-Viktoria FC/Ungaria), Andreea Corduneanu (Heniu Prundu Bârgăului);
MIJLOCAȘI: Ioana Bortan (U Olimpia Cluj), Mihaela Ciolacu (U Olimpia Cluj), Ștefania Vătafu (RSC Anderlecht/Belgia), Andrea Herczeg (Haladás-Viktoria FC/Ungaria), Beata Ambrus (Heniu Prundu Bârgăului), Ana Vlădulescu (Haladás-Viktoria FC/Ungaria), Cristina Sucilă (Politehnica Timișoara);
ATACANȚI: Laura Rus (ASD Apulia Trani/Italia), Florentina Olar (Fortuna Hjorring/Danemarca), Mara Bâtea (U Olimpia Cluj), Cristina Carp (FC Como Women/Italia), Carmen Marcu (U Olimpia Cluj), Bianca Ienovan (Politehnica Timișoara);
Amical cu Iordania la final de iunie
După partida oficială cu Republica Moldova, tricolorele mai au programat un joc amical cu selecționata Iordaniei, la Centrul Național de Fotbal Buftea. Acesta se va disputa pe data de 28 iunie, de la ora 20:00.






