De la 1 iulie 2022, plata biletului de tren se va face și prin SMS, anunță secretarul de stat la ministerul de profil, Ionuț Săvoiu.
Prin Ordinul MTI nr. 548/2022, apărut în data de 26 mai 2022 în Monitorul Oficial, se stabilește reglementarea plății contravalorii călătoriilor cu trenul prin mesaje scurte tip SMS. De asemenea, tarifele stabilite de autorități vor putea fi depășite doar pentru a acoperi sumele rezultate din conversia valutară a tarifelor și sumele reprezentând costul serviciilor tip SMS.
În prezent, biletele pentru călătoriile cu trenul pot fi cumpărate direct de la ghișeele din gări sau online de pe site-ul CFR Călători. Ordinul mai stabilește și tarifele de deservire generală din transport feroviar public de călători ce se vor utiliza în următoarea perioadă.







