Întrevederea comună a Grupului parlamentar de prietenie cu Franţa din cadrul Senatului României şi al Comisiei pentru politică externă a Senatului, conduse de senatorul Titus Corlăţean, în dubla sa calitate de preşedinte al Comisiei și al Grupului, cu o delegație a Grupului parlamentar de prietenie cu România din cadrul Senatului Republicii Franceze, condus de senatorul Bernard Fournier, preşedintele acestuia.
În cadrul întâlnirii oficiale au fost abordate atât teme aflate pe agenda bilaterală, cât şi pe cea internaţională, cu precădere conflictul din Ucraina, situația de securitate de pe Flancul Estic al UE și NATO și colaborarea în cadrul UE.
La întrevedere au mai participat senatorii Ioan-Cristian Chirteș, Gabriela Crețu, Cristian Bordei, Ambrozie-Irineu Darău, Radu-Mihai Mihail, Andrei Busuioc, Ion Prioteasa şi Alfred-Laurențiu-Antonio Mihai. Totodată, a participat şi E.S. Laurence Auer, ambasadorul Republicii Franceze în România.
Totodată, la invitația senatorului Titus Corlățean, Grupul parlamentar de prietenie cu Franţa din cadrul Senatului României şi al Comisiei pentru politică externă a Senatului, sunt într-o vizită oficială în județul Dâmbovița, în perioada 08-11 iunie. Aceștia vor admira cele mai importante puncte turistice ale județului.

Membrii delegației au fost întâmpinați de președintele CJD, Corneliu Ștefan, la Palatul Brâncovenesc de la Potlogi, după care a urmat sediul Consiliului Județean și al Prefecturii Dâmbovița. Ultima oprire a fost la Curtea Domnească din Târgoviște, parlamentarii francezi fiind impresionați de Turnul Chindiei, simbolul orașului și al județului.










