Trei unități de învățământ din Dâmbovița au primit titlul de „Școală Europeană” . Parlamentarul PSD, Carmen Holban, prezentă la eveniment

08/06/2022
by

Ministerul Educației Naționale a premiat 90 de unități de învățământ preuniversitar câștigătoare la a XVII-a ediţie a Competiţiei Naţionale „Şcoala Europeană”.  Printre acestea se numără și trei unități școlare din județul Dâmbovița: Școala Gimnazială Nr. 1 Moreni- reconfirmare; Liceul Teoretic „I. C. Vissarion” din Titu și Liceul Teoretic „Petru Cercel” din Târgoviște. Festivitatea de premiere a avut loc Palatul Parlamentului.  Şcolile câştigătoare primesc alături de certificatul „Şcoală Europeană” şi o sumă de 5.000 lei care va putea fi folosită pentru dotări.

La acest moment important pentru educația dâmbovițeană a participat și parlamentarul PSD, Carmen Holban.

May be an image of 10 people, people standing and indoor

„Cu mândrie, astăzi, am asistat la Palatul Parlamentului la acordarea premiilor competiției „Școală Europeană” 2022.

Trei instituții de învățământ din județul Dâmbovița au primit această distincție.  „Școală Europeană” este un titlu pe care instituțiile de învățământ îl obțin doar dacă acestea demonstrează că managementul este unul coerent, că se pliază pe nevoile și cerințele comunității.

Este meritul tuturor cadrelor didactice implicate în programele europene din educație, dar și a formării profesionale Erasmus+. Iar acest lucru se va vedea și în rezultatele pe care le vor avea elevii celor trei instituții de învățământ dâmbovițene!

Felicitări!”, a fost mesajul parlamentarului PSD.

De asemenea, mai trebuie precizat faptul că acest certificat „Şcoala Europeană” este valabil trei ani de acum înainte, după care, unitatea de învăţământ va trebui să candideze din nou pentru a reconfirma titlul obţinut.

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

Articole recente

ARHIVA

publicitate

FACEBOOK

Previous Story

”Raliul Transilvaniei” a poposit la Hotel Peștera, din Munții Bucegi!

Next Story

Prefectul Claudia Gilia, întîlnire cu secretarii generali ai UAT-urilor