Senatorul PSD Dâmbovița, fost ministru de Externe al României și inițiatorul Legii 256 privind declararea zilei de 4 iunie ca moment al celebrării Tratatului de la Trianon în România, a fost prezent, alături de colegii social-democrați, la ceremonia de depunere de coroane de flori la monumentul din Comuna Potlogi, închinat soldaților eroi din localitate, căzuți pe front în Primul Război Mondial.
Tratatul a fost semnat în 1920 în palatul Marele Trianon de la Versailles, în Franţa, de către 16 state aliate, inclusiv România, învingătoare în Primul Război Mondial, pe de o parte, şi Ungaria ca stat învins, succesor al Imperiului Austro-Ungar, pe de altă parte
Printr-un mesaj postat pe Facebook, parlamentarul a oferit mai multe detalii despre ceremonia de la Potlogi, mulțumindu-le tuturor celor implicați pentru organizarea acestui moment.

„Am marcat astăzi în mod oficial Ziua de 4 iunie ca Zi a Tratatului de la Trianon în România
Împreună cu Președintele Consiliului Județean Dâmbovița și Președinte al organizației județene PSD, Corneliu Ștefan, precum și cu ceilalți colegi social-democrați din organizația noastră – parlamentari, primari și viceprimari, consilieri județeni și locali, la care s-a adăugat și prefectul Claudia Gilia, am depus o coroană de flori la monumentul din Comuna Potlogi închinat soldaților eroi din localitate, care au căzut în Primul Război Mondial pentru reîntregirea națiunii române, prin Unirea Transilvaniei cu Țara Mamă
Ceremonia s-a desfășurat în imediata apropiere a Palatului Brâncovenesc, unul dintre monumentele de patrimoniu cu o deosebită valoare istorică ale județului Dâmbovița.
Am avut onoarea să rostesc un scurt discurs despre simbolistica specială a Zilei de 4 iunie pentru națiunea română.
Mulțumesc colegilor și cetățenilor prezenți, Primarului din Potlogi, Nicolae Catrina și viceprimarului Viorel Drăghici, pentru o foarte bună organizare, dar și presei dâmbovițene, care a onorat invitația.
La mulți ani, România!
Să nu uităm că suntem datori înaintașilor noștri să facem tot ce ține de noi pentru, din nou, o Românie reîntregită!
Așa să ne ajute Dumnezeu!” , a fost mesajul senatorului PSD, Titus Corlățean.







