În perioada 1-5 iunie 2022 va avea loc, pentru prima dată, evenimentul intitulat „Zilele județului Dâmbovița”(detalii aici-Bazar Media). După 510 ani de atestare documentară, județul Dâmbovița va avea o sărbătoare a sa, au anunțat reprezentanții Consiliului Județean Dâmbovița, inițiatorii evenimentului, la momentul în care a fost făcut public și programul de acțiuni dedicate evenimentului. În preambulul sărbătorii, tot reprezentanții CJ Dâmbovița, au anunțat că Muzeul de Istorie de la Târgoviște va fi gazda a alte două evenimente, dedicate aceluiași moment.

„În preambulul Zilelor Județului Dâmbovița, 1 – 5 iunie 2022, Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, invită mediul academic dâmbovițean, studenții Universității „Valahia”, alături de toți cei interesați, la susținerea a două conferințe despre istoria județului nostru.
Cea dintâi prelegere, intitulată Planul orașului Târgoviște din 1831, va fi susținută de prof. univ. dr. Laurențiu Rădvan, prodecan al Facultății de Istorie din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași, reputat cercetător al orașelor medievale românești.
La 500 de ani de la zidirea mănăstirii Nucet, c. s. I, dr. George Lazăr, din cadrul Institutului de Istorie Nicolae Iorga al Academei Române, va aprofunda aspecte ale evoluției lăcașului, sub titlul: Aspecte din viața economică a unui așezământ dâmbovițean la mijlocul secolului al XVIII-lea: mănăstirea Nucet.
Conferința urmărește o apropiere a întregii comunități locale de istorie, în ideea că o mai bună cunoaștere a trecutului constituie o formă de memorie colectivă, cu atât mai necesară în prezent.”

Au precizat reprezentanții CJ Dâmbovița.







