Ionuț Săvoiu (secretar de Stat): „Ministerul Transporturilor a avizat demararea proiectului pilot de achiziție de trenuri pe hidrogen”. Pe ce rute vor circula

Dâmbovițeanul Ionuț Săvoiu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a anunțat că instituția din care face parte a avizat demararea proiectului de achiziție de trenuri ce vor funcționa cu hidrogen. Proiectul, în valoare de peste 970 de milioane de euro, este finanțat prin PNRR. Una din cele 5 rute pe care vor circula noile trenuri este București-Târgoviște.

Sursa foto articol- Ionuț Săvoiu/ Facebook

Pe 29 aprilie 2022, Comitetul Tehnico-Economic al Ministerului Transporturilor și Infrastructurii a avizat demararea achiziției de trenuri aferente proiectului pilot privind utilizarea automotoarelor în tracțiune electrică pe bază de pile de combustie cu hidrogen, în cadrul obligației de serviciu public de transport feroviar de călători pe liniile CF neelectrificate.

Proiectul pilot este compus din 3 intervenții principale:

1. achiziția a 12 automotoare

2. furnizarea serviciilor de alimentare cu hidrogen (inclusiv construcția și operarea stației de hidrogen), și

3. furnizarea serviciilor de întreținere și reparații (inclusiv construcția și operarea spațiilor de lucru).

În baza analizelor realizate cu ocazia Studiului de Fezabilitate, proiectul pilot privind introducerea tracțiunii electrice cu surse alternative, pentru liniile neelectrificate din România, se recomandă a fi introdus pe 5 rute care deservesc zona de nord a Capitalei României, Municipiului București:

1. Bucureşti Nord Gr.A – Piteşti

2. Bucureşti Nord Gr.A – Aeroport H. Coanda T1

3. Bucureşti Nord Gr.A – Târgovişte

4. Bucureşti Nord Gr.A – Craiova

5. Piteşti – Curtea de ArgeşCosturile totale estimative ale proiectului sunt de 973 Milioane EUR, fără TVA.Finanțarea proiectului de investiții se realizează din fonduri externe nerambursabile (Programul Național de Redresare și Reziliență) și de la bugetul de stat. Fiecare tren pe hidrogen va avea minim 160 locuri pe scaun și 16 locuri pentru transport biciclete și va oferi posibilitatea deplasării facile a persoanelor cu dizabilități (podea coborâtă, locuri special amenajate, toalete pentru persoane cu mobilitate redusă).Serviciului va contribui la reducerea poluării într-o zonă urbană și industrială puternică a României. Capitala României va fi unită prin intermediul acestor trenuri nepoluante de 4 reședințe de județ (Pitești, Târgoviște, Slatina și Craiova) și de alte centre urbane importante (Titu, Găești, Curtea de Argeș și Balș).

De asemenea va permite statului român și căii ferate române să preia cunoștințele necesare extinderii acestui tip de tracțiune nepoluantă și pe alte rute dificil de electrificat.

A anunțat Ionuț Cristian Săvoiu, secretar de stat la Ministerul Transporturilor.

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

Articole recente

ARHIVA

publicitate

FACEBOOK

Previous Story

CATD: Se întrerupe furnizarea de apă potabilă la Răscăieți (3 mai 2022), pentru 10 ore

Next Story

ISU Dâmbovița – Peste 220 de intervenții, între Paște și sărbătoarea de 1 Mai

Don't Miss