Un târgoviștean a rămas fără 700 de litri de rachiu, după ce, la un control al Poliției Rutiere, nu a putut să justifice că a plătit taxele către stat, pentru marfă

11/04/2022
by

Un târgoviștean, de 72 de ani, a fost depistat de polițiști în timp ce transporta alcool pentru care nu deținea documente justificative pentru plata accizelor către bugetul de stat. Bărbatul a rămas fără băutură, iar acum are și dosar penal.

Foto articol- Imagini cu un caracter ilustrativ

La data de 10 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgoviște au depistat pe Calea Câmpulung din localitate un bărbat, de 72 de ani, în timp ce transporta cu o autoutilitară peste 700 de litri de lichid cu miros specific alcoolului.

S-a solicitat sprijinul polițiștilor de la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, iar în urma verificărilor, aceștia au stabilit că bărbatul deținea întreaga cantitate, susceptibilă a fi rachiu, fără a avea documente justificative pentru plata accizelor către bugetul de stat.

În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de deținere și comercializare pe teritoriul României de produse accizabile suspuse marcării, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita de 200 de litri de băuturi spirtoase, faptă prevăzută de art. 452 alin. 1 lit.h din Legea nr. 227/2015.”

Au anunțat polițiștii de la IPJ Dâmbovița.

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

ARHIVA

publicitate

FACEBOOK

Previous Story

Târgoviște: Imagini mai puțin obișnuite pe „Calea Domnească”. S-a oprit cu mașina direct în gard

Next Story

Sediul Poliției Municipiului Târgoviște a fost dat în administrarea polițiștilor dâmbovițeni. Se vor putea accesa fonduri europene, pentru reabilitare

Don't Miss