CSM Târgoviște s-a calificat în semifinalele Cupei României la volei feminin

in Sport by

Campioana României en-titre, CSM Târgoviște, s-a calificat miercuri seară în semifinalele Cupei României, după ce a trecut de CSM Lugoj, 3-0 (25-19, 27-25, 25-10), în manșa retur a sferturilor. În tur, la Lugoj, târgoviștencele câștigaseră cu 3-1. Cel mai animat set a fost cel de-al doilea, în care gazdele au reușit să revină pe final și să câștige, după ce au fost conduse minute bune. Setul al treilea a reprezentat un adevărat galop de sănătate pentru campioană. De notat că accesul publicului a fost permis, cu ocuparea a maxim 30% din locurile Sălii Ioan Valerian, iar intrarea a fost posibilă doar cu prezentarea certificatului verde.

CSO Voluntari, Rapid și Alba Blaj completează tabloul semifinalistelor. Turneul Final 4 va avea loc pe 12-13 martie. În 2021, Cupa României a fost câştigată de Volei Alba Blaj după finala cu Dinamo Bucureşti (3-0).