COVID-19, 3 ianuarie: 1756 de cazuri noi/ 18 decese/ 403 pacienți la ATI

03/01/2022
by

În ultimele 24 de ore au fost raportate 1756 de cazuri noi de îmbolnăvire cu noul coronavirus, acestea fiind ca rezultat al analizei unui număr de aproximativ 29.000 de teste. Dintre cazurile noi, 16 sunt în județul Dâmbovița, unde rata de incidență a crescut la valoarea de 0,42 la mie.

Tot în ultimele 24 de ore au fost raportate alte 18 decese, niciunul dintre acestea în județul Dâmbovița. La ATI, numărul pacienților internați este acum de 403.

Buletin de presă, 3 ianuarie

Până astăzi, 3 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.813.056 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 11.559 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.741.871 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.756 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 189 de cazuri de pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.319250,52
2.Arad42.998491,17
3.Argeș46.751380,40
4.Bacău41.606330,38
5.Bihor51.220610,88
6.Bistrița-Năsăud19.615160,35
7.Botoșani22.962210,26
8.Brașov67.718440,70
9.Brăila23.15980,38
10.Buzău24.557110,35
11.Caraș-Severin19.375120,58
12.Călărași17.83070,19
13.Cluj90.0111400,98
14.Constanța69.7681430,55
15.Covasna13.33460,41
16.Dâmbovița36.730160,42
17.Dolj45.546230,32
18.Galați44.464280,35
19.Giurgiu20.024130,30
20.Gorj15.335120,17
21.Harghita14.271130,41
22.Hunedoara36.417310,77
23.Ialomița19.59370,29
24.Iași72.323840,32
25.Ilfov77.417290,80
26.Maramureș31.733770,55
27.Mehedinți15.84140,19
28.Mureș40.439620,48
29.Neamț31.629300,43
30.Olt26.34010,23
31.Prahova63.970360,42
32.Satu Mare21.081270,43
33.Sălaj17.94340,37
34.Sibiu43.7071070,63
35.Suceava38.670810,43
36.Teleorman25.10520,24
37.Timiș88.390690,85
38.Tulcea13.95520,32
39.Vaslui26.94960,19
40.Vâlcea26.882130,41
41.Vrancea17.998150,24
42.Mun. București310.3901460,87
43.Din străinătate**2.38515 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  2.306*189 
 TOTAL1.813.0561.756 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 131 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 58.814 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.01.2022 (10:00) – 03.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 18 decese (9 bărbați și 9 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Timiș și Vaslui.

Dintre cele 18 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 5 la categoria de vârstă 70-79 ani și 7 la categoria de vârstă peste 80 ani.

15 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

Dintre cei 18 pacienți decedați, 16 erau nevaccinați și 2 vaccinați. Cei 2 pacienți vaccinați care au decedat aveau vârste cuprinse 60 și 69 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.478. Dintre acestea, 403 sunt internate la ATI. Dintre cei 403 pacienți internați la ATI, 33 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 63 sunt minori, 56 fiind internați în secții și 7 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.073.637 teste RT-PCR și 6.085.188 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.834 de teste RT-PCR (3.155 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.679 la cerere) și 22.906 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 9.672 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.534 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.243 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 71 de persoane. 

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.373 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

Articole recente

ARHIVA

publicitate

FACEBOOK

Previous Story

Creștere ușoară a incidenței (cazuri covid-19) în zona Târgoviștei. Toate datele din Dâmbovița, 3 ianuarie

Next Story

Țuicani-Moreni: Centrul de Recuperare a Persoanelor cu Handicap revine integral sub tutela CJ Dâmbovița, după 12 ani

Don't Miss