fbpx

Platformă de știri și opinii

Liga I: Chindia – CFR 0-1 (0-1). Târgoviștenii pierd, din nou, în urma unei greșeli de arbitraj

in Sport by

Chindia Târgoviște și CFR Cluj s-au întâlnit, la Ploiești, pe stadionul „Ilie oană”, într-un meci contând pentru etapa a 18-a a actualei ediții de campionat. La capătul unui meci dominat de oaspeți, târgoviștenii au pierdut, la limită, dar în urma unei noi greșeli de arbitraj.

Sursa foto articol- gsp.ro

Echipe trimise în teren:

CHINDIA: Căbuz – Corbu, Căpușă, Celea, Roumpoulakou – Neguț, Dulca, Kocic, Popadiuc – M. Șerban – D. Popa
Rezerve: Moldovan, Martac, Jipa, D. Șerban, Florea, Stoian, Suciu, Atanase, Cherchez
ABSENȚI: P. Iacob (suspendat), Cantave, Baxevanos, C. Dinu (accidentați)
ANTRENOR: Emil Săndoi

CFR CLUJ: Hindrich – Susic, Graovac, Cestor, Camora – Sigurjonsson, Boateng, Deac – Omrani, Debeljuh, Costache
Rezerve: Letica, Manea, Fl. Ștefan, Bălan, Burcă, Bordeianu, Chipciu, Păun, Gîdea
ABSENȚI: Sacko, Petrila (accidentați), Bouhenna (indisponibil), Alibec (exclus din lot)
ANTRENOR: Dan Petrescu

Meciul a debutat cu CFR-ul la „cârmă”, clujenii cerând penalty încă din minutul 8, la un duel dintre Graovac și Popa, când atacantul târgoviștenilor l-a blocat neregulamentar cu brațul la nivelul gâtului pe fundașul campioanei. Arbitrul nu a acordat nimic la această fază, cum la fel s-a întâmplat și în minutul 21, când Costache a comis henț în careul Chindiei, iar ulterior faza s-a încheiat cu golul lui Billel Omrani.

Meciul a fost dominat în continuare de CFR Cluj, dar până la finalul partidei nicio echipă nu a mai reușit să înscrie, ocaziile mari de gol fiind extrem de puține la ambele porți.

Chindia rămâne cu 19 puncte și ocupă locul 10 în clasament, pentru moment. Echipa antrenată de Emil Săndoi bifează cel de-al 4-lea meci consecutiv fără victorie, în campionat.