fbpx

Platformă de știri și opinii

Chindia ratează calificarea în semifinalele Cupei României, după 1-2 cu Sepsi

in Sport by

Chindia Tărgoviște și Sepsi Sf,Gheorghe s-au întâlnit, la Ploiești, pe stadionul „Ilie Oană”, în unul dintre meciurile contând pentru sferturile de finală ale Cupei României, ediția 2021. Târgoviștenii au ratat șansa de a bifa pentru prima dată o semifinală de cupă, la capătul unui meci pe care l-au început prost, dar l-au terminat bine, în care scorul înscris, al final, pe tabelă,a fost Chindia-Sepsi 1-2 (0-2).

Sepsi a deschis scorul în minutul 35., prin… Tiberiu Căpuşă, mijlocașul Chindiei ce a respins mingea în propria poartă.

Sepsi a majorat avantajul înainte de pauză (minutul 41), grație unei pase decisive venite de la Răzvan Matiș. Bărbuț, care a rămas singur cu goalkeeperul advers, nu a iertat.

În minutul 58, la 2-0 pentru oaspeți, Chindiei i-a fost refuzată o lovitură de la 11 m, după ce Iacob a fost făcut KO, în careul oaspeților.

Daniel Popa, în minutul 72, a reușit să reducă din diferență, în urma unei pase de la Neguț, ce i-a pasat în fața porții. Până la final însă târgoviștenii nu au reușit să mai revină pe tabelă, astfel că Sepsi merge mai departe, în semifinalele Cupei României.