fbpx

Platformă de știri și opinii

Liga I: Chindia-Rapid 2-2 (0-0). Bucureștenii salvați de arbitri

in Sport by

Chindia și Rapid s-au întâlnit, la Ploiești, în primul meci din returul campionatului ( etapa cu numărul 16). La capătul unui meci în care târgoviștenii au fost clar dezavantajați de arbitri rezultatul finalaa fost egal (2-2)

Echipe trimise în teren:

Chindia: Căbuz – L. Corbu, Căpușă, P. Iacob , Roumpoulakou – Neguț, M. Dulca, Popadiuc, Matiș – D. Popa, D. Florea
Rezerve: R. Pop, Martac, Celea, M. Șerban, A. Stoian, Cherchez, Suciu, Atanase
Antrenor: Emil Săndoi

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, D. Grigore, Dandea, J. Morais – Sefer, Crepulja, Bazza – Stahl, A. Bălan
Rezerve: Drăghia, Florica, Costin, R. Moise, R. Ilie, Pănoiu, Hlistei, Marzouk, Goge
Antrenor: Mihai Iosif

Până la pauză Chindia a avut doi oameni eliminați:

• în minutul 30, fundașul dreapta al Chindiei, Laurențiu Corbu, a fost eliminat după ce și-a ținut un adversar în postură de ultim apărător
  • în minutul 40, Tiberiu Căpușă (Chindia) a fost eliminat și el după ce a încasat al doilea cartonaș galben în urma unui fault asupra lui Bălan

Totuși, după pauză Chindia a reușit să marcheze prima, conducând chiar în două rânduri. Rapidul a egalat în ultimul minut de joc dintr-o poziție clară de offside.

Marcatori: Neguț 53, D. Popa 62 / Rareș Ilie 61, Marzouk 88

Cu acest punct Chindia acumulează un total de 18 puncte în campionat, și ocupă momentan poziția cu numărul 10, în clasament.