fbpx

Platformă de știri și opinii

Liga I: Chindia – Gaz Metan 0-1 (0-0). Târgoviștenii au jucat cu om în plus, jumătate de repriză

in Sport by

Chindia Târgoviște și Gaz Medtan Mediaș s-au întâlnit, la Ploiești, în prologul etapei cu numărul 15 a Ligii I de fotbal.

Antrenament înainte de meci

Echipe trimise în teren:

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, P. Iacob – Rrumbullaku – Neguț, Kocic, Popadiuc, L. Corbu – M. Șerban – D. Florea
Rezerve: R. Pop – Martac, A. Șerban, Atanase, Matiș, D. Popa, Suciu, Cantave, A. Stoican
Antrenor: Emil Săndoi

Gaz Metan: Vâlceanu – G. Moura, Matricardi, Yuri, Trif – Alceus, I. Filip – Lixandru, Chamed, Grădinaru – V. Morar
Rezerve: Buzbuchi – M. Dobrescu, Horj, Izata, I: Dragoș, Gaspar, R. Deaconu, A. Sarr, Irobiso
Antrenor: Ilie Poenaru

Meciul a fost unul anost, fără faze de poartă. Prima repriză s-a încheiat făra aputea fi consemnat nimic remarcabil, nici în teren, nici pe tabelă.

Cartonaș roșu, Gabriel Moura

În repriza a doua jocul s-a mai animat, mai ales după ce Gabriel Moura, de la oaspeți, a primit cel de-al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu, fiind eliminat. Chindia, în superioritate numerică, nu a reușit însă să-și creeze faze periculoase și ocazii de gol. Oaspeții , în schimb, au dat lovitura în prelungirile partidei, prin Matricardi ( min.91), ce a marcat singurul gol al partidei.

Chindia rămâne cu 17 puncte după acest meci și ocupă, momentan, locul 10 în clasament.