fbpx

Platformă de știri și opinii

COVID-19, 23 octombrie: 15.261 de cazuri noi/ 446 de decese/ 1854 de pacienți la ATI

in Actualitate/Sănătate by
Banner

În ultimele 24 de ore au fost raportate alte 15.261 de cazuri noi de infectare cu noul coronavirus, la un total de aproximativ 72.000 de teste analizate. Dintre cazurile noi, 325 sunt în județul Dâmbovița, unde rata de incidență crește la valoarea de 7,68 la mie.

Tot în ultimele 24 de ore au fost raportate 446 de decese (inclusiv în județul Dâmbovița). Între cei decedați și află și un tânăr de 29 de ani ( nevaccinat, fără comorbidități) și o fată de 21 de ani ( vaccinată și cu comorbiditați). Numărul pacienților internați la ATI este în creștere fiind acum de 1854.

Buletin de presă, 23 octombrie

Până astăzi, 23 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.550.203 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 6.975 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.313.756 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.261 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 161 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba286873019,70
2.Arad338375089,10
3.Argeș373793148,57
4.Bacău355173224,92
5.Bihor399815318,45
6.Bistrița-Năsăud173891075,18
7.Botoșani202091744,78
8.Brașov558903009,34
9.Brăila187052548,30
10.Buzău189603387,29
11.Caraș-Severin159201335,50
12.Călărași151941607,75
13.Cluj761696119,32
14.Constanța599155939,91
15.Covasna1052424,72
16.Dâmbovița304583257,68
17.Dolj402453987,39
18.Galați367212246,36
19.Giurgiu163582188,93
20.Gorj130701434,82
21.Harghita114621474,85
22.Hunedoara29860687,01
23.Ialomița161741599,97
24.Iași627737678,84
25.Ilfov6484251616,93
26.Maramureș279041724,25
27.Mehedinți136391478,13
28.Mureș319934136,70
29.Neamț269302886,10
30.Olt221112557,58
31.Prahova5298186810,84
32.Satu Mare182971073,36
33.Sălaj153521656,84
34.Sibiu344062367,34
35.Suceava346002154,22
36.Teleorman209173318,06
37.Timiș7635854610,11
38.Tulcea115861476,68
39.Vaslui236581076,15
40.Vâlcea219721967,26
41.Vrancea150941824,90
42.Mun. București269529281716,53
43.Din străinătate**16635 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  24974*451 
 TOTAL1.550.20315.261 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.604 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 44.290 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.10.2021 (10:00) – 23.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 446 de decese (221 bărbați și 225 femei), din care 9 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 446 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 7 la categoria de vârstă 30-39 ani, 13 la categoria de vârstă 40-49 ani, 45 la categoria de vârstă 50-59 ani, 119 la categoria de vârstă 60-69 ani, 146 la categoria de vârstă 70-79 ani și 114 la categoria de vârstă peste 80 ani.

407 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 26 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 13 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 9 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Buzău, Constanța, Dolj, Gorj, Neamț, Prahova și Suceava, 2 în luna septembrie 2021 și 7 în octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 437 de decese.

Din totalul de 446 de pacienți decedați, 413 erau nevaccinați și 34 vaccinați. Cei 34 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 20-29 de ani și peste 80 de ani. 33 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.823. Dintre acestea, 1.854 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 458 sunt minori, 417 fiind internați în secții și 41 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.141.310 teste RT-PCR și 4.152.231 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.480 de teste RT-PCR (12.080 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.400 la cerere) și 46.698 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 145.563 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.837 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.338 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 98 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.051 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 694 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Banner

Ultimele stiri din Actualitate

Go to Top