fbpx

Platformă de știri și opinii

COVID-19, 30 septembrie: Noi recorduri negative! 12.046 de cazuri noi/ 176 de decese (inclusiv doi copii)/ 1364 de pacienți la ATI

in Actualitate/Sănătate by
Banner

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate noi recorduri negative, pentru România, în ceea ce privește pandemia de covid-19. Au fost raportate 12.046 de cazuri noi, cel mai mare număr de cazuri înregistrat în 24 de ore în România, până acum., la un total de aproximativ 68.000 de teste analizate. Dintre cazurile noi, 159 sunt în Dâmbovița, unde rata de incidență crește la valoarea de 1,78 la mie.

Tot în ultimele 24 de ore au fost raportate alte 176 de decese ( inclusiv în Dâmbovița). Între cei decedați este un bebeluș de câteva luni și un copil de 7 ani, din Suceava și respectiv Iași. Numărul pacienților internați la ATI a crescut semnificativ astfel ca acum, în secțiile de terapie intensivă covid sunt 1346 de pacienți.

Buletin de presă, 30 septembrie

Până astăzi, 30 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.233.668 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.575 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.118.816 pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.032 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 187 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba231281842,61
2.Arad267202793,49
3.Argeș297321542,16
4.Bacău296282122,40
5.Bihor318482292,33
6.Bistrița-Năsăud146111643,95
7.Botoșani165631412,89
8.Brașov469112322,62
9.Brăila145351201,97
10.Buzău141871401,94
11.Caraș-Severin131361102,76
12.Călărași118351193,01
13.Cluj644735154,79
14.Constanța483884493,54
15.Covasna9060421,3
16.Dâmbovița244391591,78
17.Dolj316033444,41
18.Galați308083852,68
19.Giurgiu126851183,60
20.Gorj10396731,92
21.Harghita9025801,16
22.Hunedoara251251772,57
23.Ialomița122261102,87
24.Iași484526913,19
25.Ilfov514865257,18
26.Maramureș240591903,64
27.Mehedinți100791623,51
28.Mureș259271811,66
29.Neamț215101732,11
30.Olt171001803,44
31.Prahova401834083,16
32.Satu Mare160771213,57
33.Sălaj124321473,19
34.Sibiu287191072,60
35.Suceava291333523,05
36.Teleorman163632403,86
37.Timiș632497296,34
38.Tulcea9218831,66
39.Vaslui186801722,89
40.Vâlcea179041272,12
41.Vrancea121321551,9
42.Mun. București20813723086,64
43.Din străinătate**154423 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  10222*422 
 TOTAL1.233.66812.032 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 928 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. 

Până astăzi, 37.041 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.09.2021 (10:00) – 30.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 176 de decese (89 bărbați și 87 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj,  Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 176 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  0-9 ani, 5 la categoria de vârstă 30-39 ani, 10 la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 la categoria de vârstă 60-69 ani, 62 la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 la categoria de vârstă peste 80 ani.

165 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 176 de pacienți decedați, 163 erau nevaccinați și 13 vaccinați. Dintre cei 13 pacienți vaccinați, 11 prezentau comorbidități, 1 nu prezenta comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități până în prezent. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 58 și 86 de ani.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.168. Dintre acestea, 1.364 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 315 sunt minori, 299 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.611.012 teste RT-PCR și 3.245.416 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.581 de teste RT-PCR (12.775 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.806 la cerere) și 42.395 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 61.976 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.630 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 63.120 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 166 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.134 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 859 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Banner

Ultimele stiri din Actualitate

Go to Top