fbpx

Platformă de știri și opinii

Chindia a pierdut cu CFR. Săndoi: Banca a făcut diferența

in Sport by

Chindia a pierdut al doilea meci în primele trei etape din Liga I, 0-1 cu campioana României, CFR Cluj, sprijinită ușor de arbitri și în meciul din Gruia de sâmbătă seară. Alibec a marcat singurul gol al jocului la șapte minute după pauză, la o fază la care Celea și Dinu Moldovan au fost spectatori. Chindia a dominat prima repriză, pe alocuri categoric, însă fără ocazii mari la poarta lui Arlauskis. Echipa lui Emil Săndoi s-a retras inexplicabil la ieșirea de la vestiare, a venit golul, apoi CFR a conservat avantajul fragil fără ca Târgoviștea să pună probleme. Autorul singurului gol al Chindiei în acest sezon, Cristi Cherchez, a intrat în teren abia în minutul 85 al jocului. “A fost un meci cu două reprize diametral opuse, din punctul meu de vedere. În prima parte noi am gestionat mai bine jocul și am fost mai periculoși decât CFR. La pauză, CFR a schimbat, iar jucătorii care au intrat au reușit să impună un alt ritm de joc. Noi nu am avut decât o centrare din lateral în repriza secundă. Sunt puțin supărat, pentru că eu cred că faza golului a venit după un fault la Popadiuc la mijlocul terenului. Nu am înțeles totuși de ce doi jucători ai noștri au încercat să combine în careul de 16 metri al nostru, un fundaș și un atacant, lucru care nu avea voie să se întâmple niciodată. Într-un cuvânt, cred că banca a făcut diferența în acest meci”, a declarat antrenorul Chindiei, Emil Săndoi, la finalul jocului.