fbpx

Platformă de știri și opinii

COVID-19, 25 iulie: 109 cazuri noi/ 1 deces/ 34 de pacienți la ATI

in Actualitate/Sănătate by
Banner

În ultimele 24 de ore au fost raportate 109 cazuri noi de infectare cu noul coronavirus., la un total de aproximativ 19.000 de teste efectuate. Dintre cazurile noi, 3 sunt în județul Dâmbovița (cele mai multe din ultima lună). În Dâmbovița, gradul de incidentă rămâne de 0,01 la mie. Tot în ultimele 24 de ore a fost raportat un singur deces (1 femeie din județul Bihor). La ATI, în momentul de față, mai sunt internați 34 de pacienți.

Buletin de presă, 25 iulie

Până astăzi, 25 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.292 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

1.047.246 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 109 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128400,02
2.Arad2369710,03
3.Argeș2748800,02
4.Bacău2612160,02
5.Bihor2929100,01
6.Bistrița-Năsăud1189920,04
7.Botoșani14204-1**0,02
8.Brașov4369620,01
9.Brăila1330300,01
10.Buzău1259800,02
11.Caraș-Severin1149510,01
12.Călărași1006910,02
13.Cluj5768690,06
14.Constanța4300430,04
15.Covasna855900
16.Dâmbovița2251730,01
17.Dolj2673020,03
18.Galați2767610,01
19.Giurgiu1103500,01
20.Gorj922100,01
21.Harghita829500,02
22.Hunedoara2290250,03
23.Ialomița1080200,01
24.Iași4250870,05
25.Ilfov4520990,10
26.Maramureș2044200,04
27.Mehedinți834100
28.Mureș2399110,01
29.Neamț1899920,01
30.Olt1463510,01
31.Prahova3549820,03
32.Satu Mare1304600,07
33.Sălaj1095510,01
34.Sibiu2652600,03
35.Suceava2424330,02
36.Teleorman1373700,04
37.Timiș5441800,05
38.Tulcea844720,02
39.Vaslui1600810,02
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069820,01
42.Mun. București183946220,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe  618*21 
 TOTAL1.082.292109 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Botoșani a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 9 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 34.268 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.07.2021 (10:00) – 25.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 1 deces (femeie), al unei paciente infectate cu noul coronavirus, internată într-un spital din județul Bihor.

Decesul a fost înregistrat la categoria de vârstă 70-79 ani, iar pacienta a prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 299. Dintre acestea, 34 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.623.799 de teste RT-PCR și 1.757.727 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.442 de teste RT-PCR (2.399 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.043 la cerere) și 9.642 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 678 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 454 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.085 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 43 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 218 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Banner

Ultimele stiri din Actualitate

Go to Top