COVID-19, 7 iunie: 89 de cazuri noi (cel mai mic număr din martie 2020)/16 decese/ 315 pacienți la ATI

07/06/2021
by

În ultimele 24 de ore au fost raportate doar 89 de cazuri noi, de infectare cu noul coronavirus, la un total de doar 10.000 de teste analizate. Cazurile noi reprezintă cel mai mic număr, în 24 de ore, începând din luna martie a anului 2020. Dintre cazurile noi, doar 1 este în județul Dâmbovița, unde rata de incidență a coborât la valoarea de 0,11 la mie.

Tot în ultimele 24 de ore au fost raportate 63 de decese, dar doar 16 din acestea sunt înregistrate în ultimele 24 de ore. Dintre acestea, cel puțin unul este în județul Dâmbovița. La ATI, numărul celor internați este acum de 315 persoane.

Buletin de presă, 7 iunie

Până astăzi, 7 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.952 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.043.171 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 89 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2122340,29
2.Arad2362820,12
3.Argeș2736600,24
4.Bacău2603910,09
5.Bihor2923830,23
6.Bistrița-Năsăud1186210,09
7.Botoșani1414600,1
8.Brașov4365260,23
9.Brăila1327530,18
10.Buzău1256900,11
11.Caraș-Severin1145120,27
12.Călărași1004420,09
13.Cluj5748590,23
14.Constanța4290810,17
15.Covasna853400,16
16.Dâmbovița2247210,11
17.Dolj2660420,11
18.Galați2760820,21
19.Giurgiu1101010,13
20.Gorj920400,04
21.Harghita826300,12
22.Hunedoara2286200,12
23.Ialomița1076400,14
24.Iași4236620,13
25.Ilfov4505960,22
26.Maramureș2036420,09
27.Mehedinți833120,14
28.Mureș2392500,14
29.Neamț1892610,2
30.Olt1458700,13
31.Prahova3525650,29
32.Satu Mare1297410,08
33.Sălaj1093100,13
34.Sibiu2647710,27
35.Suceava24181-1**0,08
36.Teleorman1368780,11
37.Timiș5428420,17
38.Tulcea843000,15
39.Vaslui1596600,11
40.Vâlcea1641120,18
41.Vrancea1067800,1
42.Mun. București183461150,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe  451*3 
 TOTAL1.078.95289 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

** Numărul total de cazuri aferent județului Suceava a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 24 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 30.878 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.06.2021 (10:00) – 07.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 63 de decese (39 bărbați și 24 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Constanța, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Neamț, Satu Mare, Sibiu, Vâlcea și Municipiul București.

47 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 6 decese s-au produs în luna septembrie 2020, 26 în octombrie 2020, 9 în noiembrie 2020, 1 în ianuarie 2021, 3 în februarie 2021, 1 în martie 2021 și 1 în aprilie 2021, în județele Bihor, Cluj, Neamț și Vâlcea.

Dintre cele 63 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 la categoria 40-49 de ani, 2 la categoria 50-59 de ani, 11 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 22 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

59 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.671. Dintre acestea, 315 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.005.353 de teste RT-PCR și 1.223.693 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.951 de teste RT-PCR (2.878 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.073 la cerere) și 5.121 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 3.549 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.053 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 22.941 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 75 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 266 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

Articole recente

ARHIVA

publicitate

FACEBOOK

Revin ploile
Previous Story

Alertă ANM! Furtuni puternice și ploi torențiale, în toată țara (8-10 iunie). 7 zile cu ploi în Dâmbovița

Next Story

Incidența cazurilor de coronavirus în județul Dâmbovița (7 iunie 2021)

Don't Miss