fbpx

Platformă de știri și opinii

COVID-19, 3 mai: 682 de cazuri noi (doar 5900 de teste)/ 98 de decese/ 1214 pacienți la ATI

in Actualitate/Sănătate by
Banner

În ultimele 24 de ore au fost raprotate alte 682 de cazuri noi de îmbolnăvire cu noul coronavirus, la un total de doar aproximativ 5900 de teste analizate. Dintre cazurile noi, 17 sunt în județul Dâmbovița, unde rata de incidență este acum de 0,84 la mie. Tot în ultimele 24 de ore au fost raportate alte 98 de decese (inclusiv în județul Dâmbovița, unde erau înregistrate 790 de decese, de la debutul pandemiei, în data de 2 mai 2021). La ATI, în momentul de față, sunt internați 1214 pacienți.

Buletin de presă, 3 mai

Până astăzi, 3 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.058.337 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

997.749 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 682 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20577201,94
2.Arad23285181,60
3.Argeș2656311,27
4.Bacău25702200,92
5.Bihor28462351,84
6.Bistrița-Năsăud11610101,22
7.Botoșani1389680,73
8.Brașov42904201,54
9.Brăila13000101,23
10.Buzău12257100,91
11.Caraș-Severin1096641,74
12.Călărași985530,90
13.Cluj56160102,17
14.Constanța42261401,40
15.Covasna826411,65
16.Dâmbovița22161170,84
17.Dolj26141561,02
18.Galați2696401,29
19.Giurgiu10817130,95
20.Gorj911260,36
21.Harghita7975141,11
22.Hunedoara22461101,43
23.Ialomița10597101,02
24.Iași41714150,89
25.Ilfov44360292,32
26.Maramureș2012280,46
27.Mehedinți808781,03
28.Mureș23361241,64
29.Neamț18383261,01
30.Olt1426730,92
31.Prahova34039391,62
32.Satu Mare1281240,75
33.Sălaj1071041,45
34.Sibiu25817451,68
35.Suceava23847220,38
36.Teleorman1337631,36
37.Timiș53481191,73
38.Tulcea821260,91
39.Vaslui1573470,53
40.Vâlcea16074141,24
41.Vrancea1040850,88
42.Mun. București1805292402,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1014*-175 
 TOTAL1.058.337682 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 73 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 28.380 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.05.2021 (10:00) – 03.05.2021 (10:00) au fost raportate 98 de decese (46 bărbați și 52 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 44 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

88 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.083. Dintre acestea, 1.214 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.386.862 de  teste RT-PCR și 904.655 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 2.731 de teste RT-PCR (1.910 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 821 la cerere) și 3.259 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 2 teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 3 mai a.c.

Pe teritoriul României, 26.133 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.062 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.189 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 133 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 958 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Banner

Ultimele stiri din Actualitate

Go to Top