fbpx

Platformă de știri și opinii

COVID-19, 2 mai: 1083 de cazuri noi/ 88 de decese/ 1253 de pacienți la ATI

in Actualitate/Sănătate by
Banner

În ultimele 24 de ore au fost raportate 1083 de cazuri noi de îmbolnăvire cu noul coronavirus, la un total de aproximativ 11.000 de teste analizate. Dintre cazurile noi, 17 sunt în județul Dâmbovița, unde rata de incidență a cazurilor coboară la valoarea de 0,87 la mie. Tot în ultimele 24 de ore au fost raportate alte 88 de decese ( inclusiv în județul Dâmbovița). La ATI, în momentul de față, se mai află internați 1253 de pacienți.

Buletin de presă, 2 mai

Până astăzi, 2 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.057.655 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

995.506 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.083 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20557201,96
2.Arad23267181,78
3.Argeș26562291,32
4.Bacău25682181,02
5.Bihor28427341,92
6.Bistrița-Năsăud11600171,28
7.Botoșani1388830,77
8.Brașov42884361,64
9.Brăila12990241,28
10.Buzău12247160,96
11.Caraș-Severin10962371,79
12.Călărași9852140,94
13.Cluj5615082,36
14.Constanța42221121,48
15.Covasna8263311,77
16.Dâmbovița22144170,87
17.Dolj26085211,02
18.Galați2696411,40
19.Giurgiu1080491,01
20.Gorj910630,40
21.Harghita7961131,13
22.Hunedoara22451191,51
23.Ialomița1058731,09
24.Iași41699120,95
25.Ilfov44331482,47
26.Maramureș20114120,46
27.Mehedinți807991,03
28.Mureș23337391,70
29.Neamț18357171,06
30.Olt14264101,05
31.Prahova34000301,67
32.Satu Mare1280860,83
33.Sălaj10706101,47
34.Sibiu25772571,73
35.Suceava2382530,38
36.Teleorman1337391,41
37.Timiș53462471,82
38.Tulcea8206121,03
39.Vaslui15727240,58
40.Vâlcea16060141,28
41.Vrancea1040390,92
42.Mun. București1802891332,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1189*179
 TOTAL1.057.6551.083

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 166 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 28.282 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.05.2021 (10:00) – 02.05.2021 (10:00) au fost raportate 88 de decese (41 bărbați și 47 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin,  Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

82 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.067. Dintre acestea, 1.253 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.384.129 de  teste RT-PCR și 901.396 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.886 de teste RT-PCR (3.027 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.859 la cerere) și 3.714 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 27.486 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.933 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.659 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 94 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.191 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Banner

Ultimele stiri din Actualitate

Go to Top