fbpx

Platformă de știri și opinii

Liga I: Chindia-Poli Iași 2-0. Târgoviștenii rămân pe primul loc, în play out

in Sport by

Chindia Târgoviște reușește un parcurs perfect în play-out-ul Ligii I de fotbal. Elevii lui Emil Săndoi s-au impus cu 2-0 în runda a 3-a a play-out-ului, în fața celor de la Poli Iași, într-o partidă ce a avut loc la Buzău, locul unde târgoviștenii dispută meciurile de pe teren propriu.

Echipele trimise pe teren:

CHINDIA: Aioani – Căpușă, P. Iacob, Celea, C. Dinu – Neguț, M. Dulca, Rață, Dumitrașcu – D. Popa, D. Florea
REZERVE: D. Moldovan, Martac, Yameogo, Berisha, Neicuțescu, Kocici, Cherchez, M. Costea, Corbu
ANTRENOR: Emil Săndoi

POLI IAȘI: Brănescu – Onea, R. Popa, Baxevanos, S. Bușu – De Iriondo, Acosta – Mensah, Vanzo, A. Stan – Djuranovici
REZERVE: Brânză, Cană, Popadiuc, Zajmovici, Gaitan, A. Zaharia, Flores, Fr. Cristea
ANTRENOR: Nicolo Napoli

Prima repriza a fost dominată de oaspeți, dar singurii ce au înscris au fost cei de la Chindia, prin Florea în minutul 41. Tot Florea a fost cel care a închis tabela în minutul 82, stabilind rezultatul partidei: Chindia-Poli Iasi 2-0 (1-0).

Chindia reușește a treia victorie din tot atâtea partide în play-out, târgoviștenii marcând 5 goluri și neprimind vreunul în aceste meciuri. Cu cele 29 de puncte acumulate Chindia se menține pe primul loc și se distanțează în clasament față de principalele contracandidate la ocuparea unuia din locurile ce asigură participarea la barajul pentru cupele europene.