fbpx

Platformă de știri și opinii

Cupa României: Chindia-U.Craiova 0-1. Târgoviștenii sunt eliminați din competiție

in Sport by

Universitatea Craiova este prima echipă calificată în semifinalele Cupei României la fotbal (ediția 2020-2021), după ce oltenii s-au impus, în primul meci al sferturilor, la Buzău, în fața celor de la Chindia Târgoviște.

Echipele trimise pe teren:

Chindia: Moldovan – Căpuşă, Piţian, Celea, Kocic – Iacob, Dumitraşcu – Yameogo, Atanase, Diaz – Berisha
Antrenor: Emil Săndoi.

U Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, M. Constantin, N. Bancu – Mateiu, Screciu, Nistor – Cîmpanu, Ivan, Baiaram
Antrenor: Marinos Ouzounidis.

Față de meciul din campionat (câștigat de dâmbovițeni cu 1-0, în urmă cu doar trei zile) Emil Săndoi a trimis în teren doar șase dintre jucătorii ce au evoluate în primul 11, și în meciul din campionat. În aceste condiții Chindia nu a pus aproape deloc probleme.

Singura fază notabilă rămâne cea a golului ( min.25, George Cîmpanu) acesta fiind și rezultatul pauzei (1-0 pentru U.Craiova). După pauză târgoviștenii s-au mulțumit să facă figurație, iar rezultatul final a fost cel stabilit în minutul 25. Chindia părăsește astfel Cupa României, reușind totuși o performanță notabilă, accederea până în faza sferturilor de finală.