Un incendiu a izbucnit în dimineață zilei de 19 februarie la o casă din Priboiu, comuna dâmbovițeană Tătărani. Focul, conform pompierilor, a izbucnit de un singur chibrit, ce a fost aruncat neglijent, de cel care a vrut să aprindă focul din sobă. Totul se putea tranforma într-o tragedie, dar, din fericire, în acest caz, incendiul, ce a cuprins întreaga casă, a fost stins relativ repede, de pompierii dâmbovițeni.

„Astăzi, 19 februarie 2021, în jurul orei 10:30, pompierii dâmbovițeni au fost solicitați să intervină, în localitatea Priboiu, din comuna Tătărani, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință.La locul evenimentului, pompierii s-au deplasat cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă (una de la Garda Voinești și una de la Detașamentul Târgoviște). La sosirea forțelor de intervenție, flăcările se manifestau în interiorul și la acoperișul casei.Intervenția promptă a salvatorilor a salvat din calea flăcărilor o locuință situată în imediata vecinătate. Din fericire, în urma producerii incendiului nu au rezultat victime, înregistrându-se doar pagube materiale. A ars acoperișul casei pe o suprafață de cca.10 mp și materiale combustibile din două camere (mobilier, materiale textile etc.).

Cauza probabilă a producerii incendiului stabilită în urma cercetărilor efectuate la fața locului este focul deschis în spații închise (un chibrit aprins pentru a face focul în sobă a fost scăpat pe materiale textile, care au luat foc și au inițiat incendiul).
Au anunțat cei de la ISU Dâmbovița.







