fbpx

Platformă de știri și opinii

Chindia – Academica Clinceni 2-1 (2-0). Târgoviștenii urcă pe 5 în clasament

in Sport by

Chindia Târgoviște și Academica Clinceni s-au întâlnit, pe terenul de la Buftea, pentru a își consolida, fiecare în parte, poziția din play off. Într-o înfruntare în care ambele echipe si-au împărțit timpul de dominare teritorială, echipa condusă de Emil Săndoi a reușit să câștige toate cele 3 puncte.

Iată echipele trimise în teren:

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Iacob, Dinu – Neguț, Dulca, Rață, Dumitrașcu – Florea, Popa
Rezerve: D. Moldovan, Martac, Atanase, Yameogo, A. Șerban, Berisha, F. Mitrea, M. Costea
Antrenor: Emil Săndoi

Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Gardoș, Dobrescu – Cebotaru, Cascini, A. Popa – Cordea, Chunchukov, Andronic
Rezerve: A. Ureche, F. Achim, Chandarov, Markovic, Ventura, Pîrvulescu, Patriche, Dumitriu
Antrenor: Ilie Poenaru

Prima repriză a fost cea în care practic s-a tranșat soarta meciului. Daniel Popa, vârful adus de la Dinamo, a marcat primul, pentru gazde, în minutul 25, iar apoi a pasat ideal pentru Neguț, ce, în minutul 27, a făcut ca tabela să arate 2-0 pentru Chindia.

Gol Neguț, 2-0

În repriza secundă oaspeții au reusit să domine teritorial dar fără a își crea faze importante de poartă. Totuși, Cascini a reaprins speranțele trupei lui Ilie Poenaru, cu reușita din minutul 60. Golul de 2-1 nu a fost însă suficient pentru ca oaspeții să întoarcă scorul, la general.

Clasament Liga I, după Chindia-Clinceni 2-1

S-a încheiat 2-1, pentru Chindia Târgoviște, echipă ce urcă momentan pe locul 5 în campionat, loc de play off, trecând în clasament chiar de Academica Clinceni.