Platformă de știri și opinii

COVID-19, 25 decembrie: 3812 cazuri noi/ 111 decese/ 1233 pacienți la ATI

in Actualitate/Sănătate by
Banner

În ultimele 24 de ore, al nivel național, au fost confirmate alte 3812 cazuri noi de îmbolnăvire cu noul coronavirus, dintr-un total de aproximativ 16.800 de teste efectuate. Dintre cazurile noi, 92 au fost în județul Dâmbovița, unde rata de incidență a ajuns 2,04. Tot în ultimele 24 de ore au fost anunțate alte 111 decese (inclusiv în Dâmbovița, unde în data de 24 decmbrie erau 424 de decese înregistrate, de la debutul pandemiei). La ATI, în momentul de față, se mai află 1233 de pacienți.

Buletin de presă, 25 decembrie

Până astăzi, 25 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 612.373 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

530.308 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.812 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11975672,28
2.Arad13754582,12
3.Argeș181201222,44
4.Bacău15872711,63
5.Bihor17251792,39
6.Bistrița-Năsăud7148291,85
7.Botoșani7922431,66
8.Brașov244941583,82
9.Brăila7901522,94
10.Buzău8068401,52
11.Caraș-Severin6128301,8
12.Călărași6084412,48
13.Cluj284791213,82
14.Constanța251941954,00
15.Covasna491080,98
16.Dâmbovița14273922,04
17.Dolj14737931,67
18.Galați15157852,63
19.Giurgiu6045562,36
20.Gorj4972170,71
21.Harghita5251110,46
22.Hunedoara11287551,98
23.Ialomița6513312,84
24.Iași262121411,22
25.Ilfov228601666,24
26.Maramureș10226461,71
27.Mehedinți4847291,48
28.Mureș14704701,9
29.Neamț10751401,13
30.Olt9134190,91
31.Prahova234541962,06
32.Satu Mare6794241,3
33.Sălaj6080111,03
34.Sibiu166301052,05
35.Suceava15196351,29
36.Teleorman7373612,35
37.Timiș249021803,83
38.Tulcea5159382,24
39.Vaslui9923471,99
40.Vâlcea9581541,74
41.Vrancea6954301,02
42.Mun. București960135374,76
43.Cazuri noi nealocate pe județe4045*429 
 TOTAL612.3733.812 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 673 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 15.023 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.12.2020 (10:00) – 25.12.2020 (10:00) au fost raportate 111 decese (70 bărbați și 41 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,   Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin,  Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova,  Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 40 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 decese la categoria de peste 80 de ani.

109 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.833. Dintre acestea, 1.233 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.706.490 de  teste. Dintre acestea, 16.862 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 11.262 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.600 la cerere.

Pe teritoriul României, 39.211 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.677 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.974 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 141 de persoane.

Banner

Ultimele stiri din Actualitate

Go to Top