COVID-19, 6 decembrie: 5231 cazuri noi/ 134 de decese/ Nou record la ATI-1289 de pacienți

06/12/2020
by

În ultimele 24 de ore au fost raportate alte 5231 de cazuri noi de îmbolnăvire cu noul coronavirus, dintr-un total de 17.530 de teste efectuate, ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de aproape 30%. Dintre cazurile noi, 120 sunt în județul Dâmbovița, unde rata de incidență ajunge la 3,2 (în creștere față de ziua precedentă).

Tot în ultimele 24 de ore au fost înregsitrate alte 134 de decese (și în județul Dâmbovița, unde în data de 5 decembrie erau raportate 357 de decese, de la debutul pandemiei). La ATI a fost atins un nou record-1289 de români fiind acum internați în secțiile de terapie intensivă (covid).

Buletin de presă, 6 decembrie

Până astăzi, 6 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 513.576 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

405.612 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.231 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10563844,02
2.Arad120451034,55
3.Argeș151682554,5
4.Bacău139471382,52
5.Bihor149631203,48
6.Bistrița-Năsăud6169452,45
7.Botoșani6634562,42
8.Brașov205432345,02
9.Brăila6132572,89
10.Buzău6943831,95
11.Caraș-Severin5138332,44
12.Călărași48441082,86
13.Cluj236243355,58
14.Constanța195063887,17
15.Covasna4421432,27
16.Dâmbovița121981203,2
17.Dolj128931272,41
18.Galați116841263,4
19.Giurgiu46851003,03
20.Gorj4544201,2
21.Harghita4828241,09
22.Hunedoara95601643,29
23.Ialomița5134953,2
24.Iași217162312,64
25.Ilfov172733247,26
26.Maramureș8995442,23
27.Mehedinți4205262,18
28.Mureș128451123,00
29.Neamț9711 491,53
30.Olt78411051,17
31.Prahova204902593,6
32.Satu Mare6045943,14
33.Sălaj5683311,93
34.Sibiu148911395,00
35.Suceava13643511,65
36.Teleorman5963232,25
37.Timiș204852323,94
38.Tulcea4092553,47
39.Vaslui83821092,2
40.Vâlcea84421152,47
41.Vrancea6005561,74
42.Mun. București74022 15885,8
43.Cazuri noi nealocate pe județe6681*-1270 
TOTAL513.5765.231 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.137 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 12.320 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.12.2020 (10:00) – 06.12.2020 (10:00) au fost raportate 134 de decese (89 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

127 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.587. Dintre acestea, 1.289 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.255.481 de  teste. Dintre acestea, 17.530 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 11.391 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.139 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 26 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 6 decembrie.

Pe teritoriul României, 45.185 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.932 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.737 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 106 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.263 de apeluri la numărul unic de urgență 112. 

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

Articole recente

ARHIVA

publicitate

FACEBOOK

Previous Story

Dep. Carmem Holban a votat la Răcari

Next Story

Virgil Guran: Există soluții pentru toate problemele, dar schimbarea începe aici, la urna de vot!

Don't Miss