COVID-19, 4 decembrie: 8062 de cazuri noi/176 de decese/Nou record la ATI-1275 de pacienți

04/12/2020
by

În ultimele 24 de ore au fost raportate alte 8062 de cazuri noi de îmbolnăvire cu noul coronavirus. Dintre cazurile noi, 85 sunt în Dâmbovița, unde incidența coboară sub 3 la mie (2,96 astăzi), după multe săptâmâni în care a fost depășit pragul roșu (minim 3 la mie).

Tot astăzi a fost înregistrat număr de 176 de decese (și în județul Dâmbovița). La ATI a fost atins un nou record. În momentul de față, 1275 de pacienți sunt internați în secțiile de terapie intensivă (covid), în toată țara.

Buletin de presă, 4 decembrie

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.062 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

Până astăzi, 4 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 500.273 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

390.212 pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba103451214,24
2.Arad117471254,71
3.Argeș147062444,67
4.Bacău135671342,52
5.Bihor146852283,76
6.Bistrița-Năsăud6042972,55
7.Botoșani6495962,48
8.Brașov199573555,19
9.Brăila59961173,02
10.Buzău6806922,02
11.Caraș-Severin5023782,41
12.Călărași4660763,08
13.Cluj230084345,74
14.Constanța187314317,04
15.Covasna4308512,27
16.Dâmbovița11884852,96
17.Dolj126651052,51
18.Galați112652693,27
19.Giurgiu44672062,93
20.Gorj4491511,29
21.Harghita4784531,1
22.Hunedoara92761763,47
23.Ialomița4993833,49
24.Iași211793402,81
25.Ilfov164603227,01
26.Maramureș8866792,2
27.Mehedinți4144462,41
28.Mureș125071963,07
29.Neamț96021021,64
30.Olt7651771,15
31.Prahova199112673,49
32.Satu Mare5883983,38
33.Sălaj5624422,16
34.Sibiu145592035,42
35.Suceava134911241,79
36.Teleorman5836982,39
37.Timiș199813444,03
38.Tulcea3951953,56
39.Vaslui81521882,18
40.Vâlcea8266692,62
41.Vrancea58581371,7
42.Mun. București708079865,39
43.Cazuri noi nealocate pe județe7644*542 
 TOTAL500.2738.062 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.453 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 12.052 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.12.2020 (10:00) – 04.12.2020 (10:00) au fost raportate 176 de decese (109 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 19 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 decese la categoria de peste 80 de ani.

170 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.940. Dintre acestea, 1.275 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.205.480 de  teste. Dintre acestea, 35.467 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 23.340 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.127 la cerere.

Pe teritoriul României, 45.133 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.138 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 78.655 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 64 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.776 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 745 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

 

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

Articole recente

ARHIVA

publicitate

FACEBOOK

Previous Story

CJD lansează un program unic în România: Programul Județean de Dezvoltare Locală

Next Story

Dâmbovița: Incidența cazurilor de coronavirus a scăzut sub 3/1000 de locuitori

Don't Miss