COVID-19, 29 noiembrie: 5554 de cazuri noi (16.225 de teste)/ 148 de decese/1250 la ATI

29/11/2020
by

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate „doar” 5554 de cazuri noi de îmbolnăvire cu noul coronavirus, dintr-un total de 16.255 de teste (rata de pozitivare de aproximativ 34%). Dintre cazurile noi, 148 sunt în județul Dâmbovița, unde rata de incidență urcă la 3,66.

Tot în ultimele 24 de ore au fost înregistrate alte 148 de decese. La ATI continuă să fie internați un număr foarte mare de români, astăzi fiind anunțați 1250 internați la terapie intensivă (secțiile COVID 19).

Buletin de presă 29 noiembrie

Până astăzi, 29 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 471.536 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

348.852 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.554 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba9881985,2
2.Arad111911255,51
3.Argeș135652775,01
4.Bacău129481472,82
5.Bihor139381514,25
6.Bistrița-Năsăud5783463,45
7.Botoșani6103852,59
8.Brașov189643466,68
9.Brăila5633853,23
10.Buzău6490592,34
11.Caraș-Severin474392,73
12.Călărași4277713,27
13.Cluj215692136,29
14.Constanța168961967,58
15.Covasna4166563,15
16.Dâmbovița113691483,66
17.Dolj121172122,97
18.Galați10212873,18
19.Giurgiu4026232,92
20.Gorj4318281,43
21.Harghita4651271,49
22.Hunedoara87641043,72
23.Ialomița46231263,9
24.Iași199122493,24
25.Ilfov152492583,41
26.Maramureș8541872,78
27.Mehedinți3935312,98
28.Mureș119971224,00
29.Neamț9324952,1
30.Olt72851191,76
31.Prahova191223564,35
32.Satu Mare55761644,37
33.Sălaj5529453,21
34.Sibiu139822297,13
35.Suceava13075632,12
36.Teleorman5529212,6
37.Timiș189671844,75
38.Tulcea3663724,37
39.Vaslui7678872,22
40.Vâlcea80111652,85
41.Vrancea5383671,66
42.Mun. București670178866,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe5534*-465 
 TOTAL471.5365.554 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 787 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. 

Până astăzi, 11.193 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.11.2020 (10:00) – 29.11.2020 (10:00) au fost raportate 148 de decese (86 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj,  Harghita, Ialomița,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț,  Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 67 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

147 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.200. Dintre acestea, 1.250 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.097.782 de teste. Dintre acestea, 16.225 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 9.877 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.348 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.541 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.978 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 69.194 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 68 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.652 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

Articole recente

ARHIVA

publicitate

FACEBOOK

Previous Story

Virgil Guran (PNL): „Salariu mediu de 1000 de euro la sfârșitul mandatului 2024!”

Next Story

Cod galben de ninsoare în Muntenia (30 noiembrie). A venit iarna și în Dâmbovița

Don't Miss