COVID-19,18 noiembrie: 10269 de cazuri noi/ 168 de decese/ 1174 la ATI

18/11/2020
by

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate, din nou, peste 10.000 de cazuri noi de infectare cu COVID-19. Dintre cele 10269 de cazuri noi (peste 37.000 de teste), 186 sunt în județul Dâmbovița, unde incidența crește până la 3,32 la mia de locuitori.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate alte 168 de decese (și în județul Dâmbovița). La ATI (secțiile covid) sunt acum 1174 de pacienți.

Buletin de presă, 18 noiembrie

Până astăzi, 18 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 383.743 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

261.387 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.269 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba82832336,25
2.Arad91501835,85
3.Argeș104962173,78
4.Bacău110211812,61
5.Bihor115793105,87
6.Bistrița-Năsăud4780974,38
7.Botoșani4939552,6
8.Brașov150924226,63
9.Brăila46341212,76
10.Buzău55431012,46
11.Caraș-Severin3971932,86
12.Călărași3155572,99
13.Cluj169555017,52
14.Constanța119215285,81
15.Covasna3434753,34
16.Dâmbovița93761863,32
17.Dolj101571923,57
18.Galați83291292,22
19.Giurgiu2968702,27
20.Gorj3876441,85
21.Harghita4152532,17
22.Hunedoara69622803,12
23.Ialomița35361023,19
24.Iași159694373,24
25.Ilfov112203476,81
26.Maramureș71511723,79
27.Mehedinți31951032,79
28.Mureș96312434,98
29.Neamț8223952,43
30.Olt58761131,73
31.Prahova156142784,2
32.Satu Mare4091614,77
33.Sălaj48251095,34
34.Sibiu110913309,01
35.Suceava117681862,21
36.Teleorman4602952,8
37.Timiș158553736,59
38.Tulcea26861202,78
39.Vaslui65941312,03
40.Vâlcea6964693,13
41.Vrancea4610761,82
42.Mun. București5313011415,45
43.Cazuri noi nealocate pe județe6339*1560 
 TOTAL383.74310.269 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.207 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 9.429 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.11.2020 (10:00) – 18.11.2020 (10:00) au fost raportate 168 de decese (102 bărbați și 66 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 62 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.179. Dintre acestea, 1.174 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.771.316  teste. Dintre acestea, 37.906 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 23.269  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.637 la cerere.

Pe teritoriul României, 46.875 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.285 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.763 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.494 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 747 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

Articole recente

ARHIVA

publicitate

FACEBOOK

Previous Story

Proiectele prioritare dezbătute de primarii dâmbovițeni și conducerea CJD

Next Story

Incidența cazurilor de coronavirus în Dâmbovița. Valea Mare trece pe primul loc

Don't Miss