Peste 27.000 de dâmbovițeni au votat până la ora 9.00. Prezență de peste 6,40% în DB.

27/09/2020
by

Prezență masivă la vot încă de la primele ore ale dimineții de 27 septembrie. În unele județe din sudul României s-a atins și pragul de prezență de 7%, în doar două ore de scrutin.

În Dâmbovița, în jurul orei 9.00, votaseră deja peste 27.000 de alegători ceea ce însemna un procent de peste 6,4% din totalul de 425.162 de alegători înscriși pe liste.

Județele fruntașe sunt Teleorman, Olt si Giurgiu, iar cele cu prezența cea mai mica Harghita, Covasna si Vaslui.

În Giurgiu, Călărași, Olt și Teleorman se depășise pragul de 7% în ceea ce priveste prezența la vot, în jurul orei 9.00.

La alegerile locale din iunie 2016, prezenţa la vot a fost una redusă. Au votat 8.874.432 de persoane, reprezentând 48,44% din numărul alegătorilor înscrişi în liste. În județul Dâmbovița, la alegerile locale din 2016, au votat aproximativ 247.000 de dâmbovițeni, ceea ce, procentual, însemna 57% din numărul de votanți.

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

Articole recente

ARHIVA

publicitate

FACEBOOK

Previous Story

MAI, precizări despre Sistemul Național Informatic privind Evidența Persoanelor

Next Story

Aninoasa: Maricescu surprins la Primărie, în ziua votului

Don't Miss