fbpx

Platformă de știri și opinii

Chindia-Clinceni 3-1 (1-0). Dâmbovițenii mai speră să evite retrogradarea

in Sport by

Chindia Târgoviște și-a jucat ultima șansă, în tentativa de a rămâne în liga I de fotbal. La Ploiești, echipa lui Emil Săndoi a reușit să câștige cu Academica Clinceni (cu scorul de 3-1), o partidă în care oaspeții nu aveau nicio emoție, în sensul în care sunt scăpați de grijile retrogradării.

Iată echipele ce au fost trimise în teren:

Chindia: Aioani – L. Corbu, Benga, Diallo, D. Dumitrașcu – Neguț, Bic, V. Rață, Piftor – Dangubic, D. Florea
Rezerve: D. Moldovan – Martac, A. Ioniță, Berisha, L. Mihai, C. Dinu, Ivancic, A. Șerban, Yameogo
Antrenor: Emil Săndoi

Clinceni: Vâlceanu – G. Matei, A. Albu, Bejan, Dobrescu – Merloi, Cebotaru, Ventura, F. Achim – Markovic, Buziuc
Rezerve: Ureche, Kontoes, R. Ion, Șușu, B. Ilie, Patriche, Vanghele
 Antrenor: Ilie Poenaru

Meciul a fost unul dominat de gazdele de la Chindia, ce au încercat, încă din startul partidei, să tranșeze soarta celor trei puncte. Asta în vreme ce oaspeții de la Clinceni au părut mai degrabă preocupați să nu piardă. Primul gol al întâlnirii a fost marcat de Ivancic (min.45) ce a stabilit scorul pauzei (1-0 pentru Chindia). În repriza a doua au marcat pe rând, Ovidiu Bic (min.71, pen.), Cebotaru (min.77,pen.) și Berisha (min.89), acesta din urmă stabilind și scorul final.

Cu cele trei puncte, Chindia acumulează 20 de puncte în clasament, dar ocupă tot ultima poziție, fiind la un punct în spatele celor de la Dinamo și la 3 puncte de Poli Iași, echipă ce ocupă poziția a 6-a, în play out, adică poziția care duce la barajul pentru rămânerea în liga I.