fbpx

Platformă de știri și opinii

Chindia pierde cu Viitorul (scor 1-4) și are șanse doar teoretice de a rămâne în liga I

in Sport by

Chindia Târgoviște a mai ratat încă o șansă de mai spera, până la final, că va rămâne în liga I. La Ovidiu, în față celor de la Viitorul, echipa dâmbovițeană a suferit o corecție severă, fiind depășită cu scorul de 4-1, după ce gazdele s-au dezlănțuit în repriza secundă.

Iată echipele trimise în teren de cei doi antrenori, Gheorghe Hagi și Emil Săndoi:

Viitorul: Căbuz – Căpuşă, Mladen, Ghiţă, De Nooijer – An. Ciobanu, Artean, Achim – Iancu, L. Munteanu, G. Ganea
Rezerve: Tordai, M. Dulca, P. Iacob, Grosu, Casap, Pitu, Rivaldinho, Şt. Bodişteanu, Al. Georgescu

Chindia: Aioani – Martac, Piţian, Benga, Corbu – Dumitraşcu, V. Raţă – Neguţ, O. Bic, Piftor – D. Florea
Rezerve: D. Moldovan, Dangubic, Yameogo, Berisha, Ad. Ioniţă, C. Dinu, Diallo, L. Mihai, An. Şerban

Partida a fost una aproape fară istoric, cu gazdele ce au forțat desprinderea pe tabelă încă din primul minut,în vreme ce oaspeții au părut incapabili a pune în pericol poarta lui Căbuz.

În aceste condiții evoluția scorului a fost utmătoarea: min.42 George Ganea (1-0).

Min. 61, gol Gabi Iancu (2-0)

Min.65, gol Daniel Florea (2-1)

Min.71, gol Rivaldinho (3-1)

Min.84, Gol Rivaldinho (4-1)

Cu doar 17 puncte, Chindia ocupă ultimul loc în play out, loc ce duce direct în liga a II-a. Dâmbovițenii mai au de disputat 5 meciuri în liga I (doua partide restanță cu Dinamo București) iar șansele de a prinde măcar locul de baraj, pentru a evita retrogradarea directă, sunt doar pur teoretice.