fbpx

Platformă de știri și opinii

FCSB a câștigat Cupa României

in Sport by

FCSB a câștigat primul trofeu al sezonului intern, Cupa României, după 1-0 la Ploiești, pe Ilie Oană, în finala cu Sepsi. Dennis Man a marcat singurul gol al meciului, în minutul 65. Meciul s-a disputat fără spectatori, în condițiile impuse de protocoalele sanitare ale FRF în pandemia de coronavirus. Roș-albaștrii au sărbătorit miercuri seară primul trofeu după o pauză de cinci ani, victoria asigurându-le și prezența în sezonul 2020-2021 al Europa League. A fost bucurie și la Botoșani, în condițiile în care echipa locală e și ea sigură de participarea în Europa, indiferent de ce se va întâmpla în finalul play-off-ului Ligii I. „Nu-i mare lucru victoria, bucuria reprezintă ăia 300-400.000 euro. Avem și de la sponsor vreo 100.000, în total luăm vreo 400.000. La mine la buzunar. Mi-a plăcut doar de Man. Coman a vrut a doua repriză, a mai mișcat, dar prima repriză nu a vrut. I-am spus lui Coman că Mirel nu îl ia la echipa națională dacă nu face faza defensivă. Lui Man nu ai ce să îi zici. Și când joacă echipa prost, tot face ceva”, a declarat finanțatorul FCSB, Gigi Becali la „Fotbal Club”, pe Digi Sport.

Fanii i-au așteptat în Berceni

Imediat după finalul jocului, peste 200 de suporteri ai FCSB-ului au plecat spre baza din Berceni, unde au așteptat echipa într-o atmosferă de zile mari, cu fumigene și torțe. Florin Tănase a prezentat fanilor trofeul Cupei României, apoi, preț de câteva minute, jucătorii au cântat împreună cu ultrașii.