fbpx

Platformă de știri și opinii

Moldovan: Un egal cât o victorie

in Sport by

Chindia a remizat cu U Craiova, 1-1 sâmbătă seară la Ploiești, la capătul unui meci în care a evoluat în inferioritate numerică aproape 70 de minute. Bic (61) a deschis scorul pentru roș-albaștri, dar Cicâldău a egalat imediat, cu noroc, din devierea lui Benga (64). Până la final nu s-a mai înscris, chit că Chindia a atacat cu toate liniile, susținută frenetic de peste 4.000 de fani. „Îmi felicit jucătorii pentru efort și pentru dăruire. Pentru noi, e un punct cât o victorie. La pauză le-am dat exemplul celor de la Rennes, care au arătat bine cu CFR chit că aveau doi oameni mai puțin în teren. Suporterii au fost senzaționali. Dacă jucam la Târgoviște am fi avut un stadion arhiplin. Le mulțumim pentru sprijin, păcat că nu am putut să le oferim o victorie„, a declarat antrenorul Chindiei, Viorel Moldovan, la finalul meciului.

Fanii i-au comemorat pe Liță și Igescu

Imediat după startul meciului, suporterii de la tribuna a II-a au afișat, preț de câteva minute, un banner dedicat foștilor jucători ai Micului Ajax Bogdan Liță și Cristi Igescu, trecuți în neființă pe 2 noiembrie 1996, chiar după un meci cu U Craiova, încheiat tot 1-1. „Respect etern Liță și Igescu” a fost mesajul suporterilor, primit cu aplauze de spectatorii de vizavi. Altfel, la meci au ajuns și aproximativ 300 de suporteri ai Craiovei.