Platformă de știri și opinii

Clinceni-Chinidia 3-1

Dezamăgitor! Chindia pierde cu Clinceniul, în liga I de fotbal

in Sport by

Chindia Târgoviște nu a reușit să obțină prima victorie din liga I de fotbal. Jucătorii antrenați de Viorel Moldovan au întâlnit, la Voluntari, ultima clasată din liga I de fotbal, Academica Clinceni.

Liga I de fotbal Voluntari 9 august 2019 Clinceni-Chindia 3-1 (2-1)

Iată echipele de start:

Clinceni: O. Vâlceanu – G. Matei, A. Răuță, R. Patriche, M. Dobrescu – A. Șut, R. Ion – Nsiah, B. Barbu, Buziuc – Vojtus
Rezerve: A. Ureche, Chatziterzoglu, P. Pârvulescu, E. Cebotaru, A. Popescu, Oulad
Antrenor: Ilie Poenaru

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Leca, Neciu – A. Dudea, Bic – Neguț, Yameogo, A. Burlacu – M. Voduț
Rezerve: A. Șerban, D. Florea, Chercher, L. Mihai, Rață, C. Dinu, D. Moldovan
Antrenor: Viorel Moldovan

Rezumat partidă:

Foto-A.Burlacu, după marcarea golului

Chindia a început perfect și a reușit să deschidă scorul extrem de repede(min.03) prin A.Burlacu. Ulterior marcării golului, oamenii lui Viorel Moldovan s-au retras inexplicabil în apărare, permițând gazdelor să preia controlul jocului. Jakub Vojtus (min.19) și Bogdan Barbu (min.24), după o serie de gafe ale apărării târgoviștene, au reușit să întoarcă meciul, prin două goluri ce au stabilit scorul pauzei.Clinceni-Chindia 2-1.

Și după pauză, apărarea mai mult decât visătoare a Chindiei a permis gazdelor să marcheze și cel de-al treilea gol (din 7-8 m), prin Buziuc (min. 64). În ciuda eforturilor jucătorilor lui Moldovan de a reveni în joc și pe tabela de marcaj, ocaziile importante s-au lăsat așteptate, astfel că tabela a indicat la finalul celor 90 de minute de joc rezultatul:

Academica Clinceni- Chindia Târgoviște 3-1 (2-1)

În urma acestui rezultat Chindia rămâne cu un singur punct și ocupă ultimul loc în liga I, după cinci etape disputate.

În etapa următoare Chindia va întâlni, la Ploiești, pe Dinamo București, o altă echipă aflată în căutare de puncte după un start dezastruos de sezon.