Platformă de știri și opinii

Chindia, recital (și) la Balotești

in Sport/Video by

Chindia n-a mai avut nici emoții, nici probleme pe terenul de la Balotești, unde până sâmbătă nu câștigase niciodată în Liga a II-a. Cu Daniel Neguț în formă maximă – hattrick pe gazonul execrabil al ilfovenilor – Târgoviștea a făcut spectacol și putea învinge la scor de tenis. Neguț a deschis scorul repede (8) și tot el a majorat avantajul oaspeților înainte de minutul 30. Neagu a punctat pentru gazde, din lovitură liberă, în finalul primei reprize (41). La reluare, Liviu Mihai a trimis în vinclu, tot dintr-o fază fixă, și a rezolvat ecuația celor trei puncte. Noul golgheter al Chindiei, Daniel Neguț, a închis tabela la 4-1, Florea și Șerban ratând alte oportunități importante. Chindia bifează a șaptea victorie la rând în campionat, stă bine pe primul loc, iar sâmbătă, de la ora 12.30, o va primi acasă pe Pandurii. După 15 etape, Chindia are 35 de puncte, cu două mai mult decât următoarele clasate, Clinceni și Snagov (ambele 33).

Baloteşti: Fulga – C-tin. Dedu, Marciuc (cpt.) (33 Marin), Flămânzeanu (39 G. Mihai), N. Filip, M. Ghiţă, R. Mihai, M. Neagu, C. Predescu (64 Niculae), Al. Stoica, Clătinici. Antrenor: Florin Nofitovici

Chindia: Aioani – Martac, C. Dinu, Dudea, D. Dumitraşcu, D. Novac, Cr. Neguţ (79. B Vasile), L. Mihai, Şerban (85 Mihaiu), Cherchez (cpt.) (72 C. Stoica), D. Florea. Antrenor: Viorel Moldovan