fbpx

Platformă de știri și opinii

VIDEO. Chindia, pe primul loc

in Sport by

Chindia a spulberat liderul dinaintea etapei a 14-a a campionatului, Sportul Snagov, 4-1 pe Eugen Popescu. Lucrurile s-au rezolvat din prima repriză: Neguț a reușit hattrick-ul (6, 36, 39), ridicând tribunele în picioare. Vârful gazdelor a deschis repede scorul, după o gafă colectivă a defensivei ilfovenilor. Pe final de repriză, același Neguț a mai punctat de două ori, din centrarea spectaculoasă a lui Cherchez, cu capul, iar câteva minute mai târziu cu un șut pe jos, la colțul lung. Imediat după reluare, Florea a făcut 4-0. Putea fi și mai rău pentru Snagov, dacă Cherchez sau Florea nu ratau alte șanse imense, în mitanul secund. Sportul a forțat golul de onoare, care a venit în prelungiri, după o serie de parade ale lui Aioani. Chindia urcă pe primul loc în clasament, după un nou recital în fața propriilor suporteri. De notat că pe Eugen Popescu au venit peste 3.000 de microbiști, asistență record pentru această rundă a Ligii a II-a.

Chindia: Aioani – Martac, C. Dinu, Dudea, Dumitraşcu – Cr. Neguţ (Crinel Stoica 87′), Liv. Mihai, D. Novac, Andr. Şerban (Mihaiu 58′) – D. Florea, Cherchez (cpt.)(Andr. Lungu 68′). Antrenor: Viorel Moldovan

Sportul: Andr. Marinescu – Şt. Vlădoiu, V. Lică, Fl. Ilie, Oanea – L. Ion, Val. Bărbulescu (cpt.) – Buia (Al. Ioniţă 55′), Borţoneanu, Hlistei (Bg. Stancu 83′) – Dănălache (Huiban 55′). Antrenor: Laszlo Balint